By 2024, Cambodia is poised to enhance its electricity generation capacity to an impressive 5,044 megawatts, alongside a substantial extension of transmission lines to 3,890 kilometers.
During the closing ceremony of the Electricity Authority’s conference on 3 February 2025, HE Keo Rattanak, Minister of Mines and Energy, confirmed that these targets had been met. The country’s electricity generation capacity and transmission network have reached 5,044 megawatts and 3,890 kilometers, respectively. Additionally, the number of developed substations has increased to 70.
In a forward-thinking initiative, the minister outlined plans to develop 36 new electricity generation projects, particularly clean and renewable energy. This includes 13 projects currently under construction, contributing a total capacity of 1,275 megawatts, and 23 approved projects expected to generate an additional 5,950 megawatts. The goal is to ensure renewable energy sources make up at least 70% of Cambodia’s electricity mix by 2030.
As of the end of 2024, electricity supply had reached 99.15% of villages, marking a 0.28% increase from the previous year, although 120 villages still remain without access to electricity.
Looking to the future, both Electricité du Cambodge and private service providers are planning to expand electricity access from the national grid to an additional 51 villages over the next 2 to 3 years. This initiative would leave just 69 villages, or 0.49%, that may still lack a connection to the national electricity supply.
These developments underscore Cambodia’s commitment to improving energy access and supporting sustainable growth in the region.