Cambodia has been granted a USD 2 million special fund from the 2024 Mekong-Lanchang Cooperation (MLC) to support the development of eight strategic projects, according to a press release issued by the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation on 3 September 2024.
These projects span critical sectors such as tourism, demining, agriculture, rural development, public awareness of Mekong-Lanchang cooperation, regional economic promotion, education, technical and vocational training, and capacity building for flood risk management.
Over the past seven years, the MLC Special Fund has financed around 90 projects in Cambodia, strengthening ties between Mekong-Lanchang countries and fostering regional development aimed at building a shared future.