Construction of the Bakeng water treatment plant phase 1, Cambodia’s largest plant with a treatment capacity of almost 200,000 m3/day, has reached 60% completion as of February and is scheduled to be completed as planned in 2023.
HE Long Naro, Director General of Phnom Penh Water Supply Authority, said on March 1 that currently the construction team is laying a 2-meter-diameter pipe under the Tonle Sap River, which is a historic construction.
“So, by the end of 2023, we will have enough water to use, and at the beginning of 2024, we will ensure that there will be no water shortage in Phnom Penh,” he added.
The ground was broken on the project on 1 February 2021 under the presence of Prime Minister Hun Sen after a four-year feasibility study which began in 2017. (Read more)