The construction of a US$2 million Olympic-sized swimming pool in Battambang is now 60% complete after 8 months of construction work, according to the official website of the Ministry of Information on 14 May 2020.
Mr. Hem Kiri, Secretary of the Khmer Swimming Federation, said the construction is 60% complete after the first 8 months of the project. The key main features of the whole construction such as the swimming pool itself, and the jumping and warming up areas are now complete. In addition to that, the whole building structure is also finished.
He added that the project will take 24 months (2 years) to finish and could be completed as planned or maybe prior to the scheduled deadline if there are no disruptions on the construction process.
The ground was broken on the Battambang Olympic-sized swimming pool on 15 August 2019, with an area of 112 x 65 meters, located at the University of Battambang. The total budget of the project is US$2 million, and it is being built as part of the preparations for Cambodia hosting the 2023 SEA Games. (Read more)