US$2-million Olympic-sized Swimming Pool in Battambang to Officially Open Next Week
The construction of a US$2 million Olympic-sized swimming pool in Battambang has been completed and will be officially opened on Monday 10 January, according to the Ministry of Information.
Located in the Battambang University complex, this swimming pool was built for the purpose of training and competitions, especially for the upcoming 2023 SEA Games.
The main structures of this project include the standard pool, rehearsal pool, diving pool, diving tower, 400-seat hall, and athletes’ preparation rooms are all complete.
This swimming pool began construction in 2019 under the presidency of Minister of Interior Samdech Sar Kheng and Minister of Public Works and Transport HE Sun Chanthol. (Read more)