Vietnam plans to establish six logistics centres in Long An province on the border to Cambodia, to meet transportation, export and import demand, according to the provincial department of industry and trade.
The centres are also expected to help local firms improve their competitiveness, the department said.
Through the centre establishment, Long An has also taken measures to develop a competitive, multi-model transportation sector, according to Vietnam News on 19 July.
Of the facilities, two centres will be located at the international border gate economic zones which are closed to Cambodia’s border.
All of the centres are connected to roads, waterways and sea routes, providing transportation, logistics and goods distribution services.