Vietnam terminates power station contractors
Vietnam\’s government has terminated the contracts with Russian and Vietnamese companies to build its large-scale coal-fired power station.
Russian power giant Inter RAO and state company PetroVietnam have been replaced on the USD4.1 billion construction by another state company Vietnam Electricity (EVN) in the hope of completing the long-delayed project by 2029.
With the Vietnamese economy is expected to double by 2025, the government is racing to ensure it can provide the energy required to power the economy.
Delays have been blamed on sourcing investment capital and the global recession as well as the large and complex scale of the plant.