Green light on wind energy investment project expected this year
A wind power project by The Blue Circle Pte Ltd, a Singapore-based company, is expected to see its investment agreed this year after spending several months completing a wind power feasibility study in Cambodia.
The power investment agreement is expected to be signed in the first half of 2020 as The Blue Circle and Electricite Du Cambodge (EDC) are in the process of talks on power tariffs, according to Victor Jona, director-general of Energy and spokesman at Ministry of Mines and Energy, on 26 March.
“I am optimistic that an agreement on wind energy investment will be signed in the first half of this year, as negotiations continue over energy prices between The Blue Circle and
EDC to make this investment mutually profitable based on common interests, ” said Mr. Jona.
According to Mr Jona, the tariff on wind energy would be not more than US$0.07 per kilowatt-hour.
He said that the company’s investment comes in response to rising demand for electricity consumption and in line with the government’s goal of reducing power tariffs for both investors and consumers.
The Blue Circle plans to build at least 10 wind turbines with cumulative 80 megawatts on top of Bokor Mountain in Kampot province, southern of the country.
According to the Singaporean company, Cambodia has a strong potential for generating up to wind energy, with its project expected to generate capacity up to 500 megawatts of wind power.
The company has conducted wind power feasibility studies in two provinces – Kampot and Mondulkiri. The company chose to invest in its first wind energy project on the top of Bokor Mountain in Kampot province.
Currently, Cambodia produces power from renewable energy mainly from hydropower dams and solar farms. Once the project operates, wind energy will become a new renewable power source in Cambodia.