World Infrastructure Leaders to Convene at Bentley Infrastructure Talk in Singapore
Asia is recognised globally for its BIM advancements and innovation in infrastructure – providing the backdrop for the 2017 Be Inspired Awards Program.
Hundreds of global infrastructure experts are expected to discuss various issues facing the infrastructure construction industry at the Year in Infrastructure 2017 Conference organised for the first time in Asia, in Singapore from October 10-12.
Initiated by Bentley Systems, Incorporated, a leading global provider of comprehensive software solutions for advancing infrastructure, the conference will take place at the Sands Expo and Convention Centre at Marina Bay Sands, a world-class hotel and conference facility, and one of the most iconic buildings in Asia.
According to a Bentley’s media release of 31 May, 2017, the conference will feature a series of presentations and interactive workshops that explore the intersection of technology and business drivers and how they are shaping the future of infrastructure delivery and asset performance. The conference is a unique opportunity to learn about best practices in advancing collaboration and technological innovation among the engineering, architectural, construction, and operations disciplines, and benefit from networking opportunities with industry peers and thought leaders from around the world.
The Be Inspired Awards program is the highlight of the event and will celebrate nominees in 17 Building Information Modelling (BIM) Advancement categories, recognizing the juries and projects at the annual Be Inspired Awards ceremony that closes the event.
The structural design of the Marina Bay Sands was done by Arup and was the 2010 Be Inspired Award winner for Innovation in Structural Engineering.
Bentley Systems has contributed to the advancement of infrastructure in Southeast Asia over the years through many projects. Most recently, the Singapore Land Authority used Bentley software to create and maintain a high-resolution 3D model of the entire country as part of its Smart Nation initiative.
The Year in Infrastructure 2017 Conference will include a new Alliance Partner Pavilion, featuring live application and technology presentations from Microsoft, Siemens, Topcon, and Bureau Veritas. Attendees can meet with Bentley’s Alliance Partners to learn how we provide advanced solutions – whether it is leveraging reality modeling to converge engineering and inspection, connecting workflows for construction engineering, offering a best-in-class cloud strategy that encompasses private and public clouds and on-premises deployments, or enabling the digital enterprise by supporting open access to the Internet of Things (IoT).