WorldBridge Group to build US$30 million SME Cluster Zone in Ta Khmau
Worldbridge Industrial Developments Co., Ltd. of WorldBridge Group will build an industrial 4.0 SME Cluster zone worth almost US$30 million in Ta Khmau City.
The project is located on 6 hectares of land along National Road 21 in Rokarkpos commune, Ta Khmau City, right nearby the WorldBridge affordable housing project. According to Oknha Sear Rithy, the founder and chairman of WorldBridge Group, the project will start construction in October and is expected to be completed by April 2021.
“The location of this project has great potential. Firstly, it is convenient for distribution and transportation. Secondly, it is close to the affordable housing project, which definitely will help create jobs for the residents there as well,” said Oknha Rithy.
The purpose of setting up an SME Cluster is to bridge the gap between international production investors and small and medium enterprises in Cambodia. The zone will provide a complete production line that is flexible and easy to engage with.
On 09 September, HE Mean Sophea, Secretary of State of the Ministry of Industry, Science, Technology and Innovation together with a representative of WorldBridge Industrial Developments Co., Ltd inspected the site for the first time.