As a leader in the Sino-Cambodia Road Model for Economic Cooperation and with its key Dara Sakor Tourism “Belt and Road” resort project in Cambodia, ZHENG HENG (Cambodia) Co., Ltd held a signing ceremony for cooperation on project market research and land valuation with Cushman & Wakefield, one of the four leading global real estate consultants. The ceremony took place at the ZHENG HENG office on diamond island in Phnom Penh at 3:00 pm on 3rd April 2019.
Mr. Deng Pi Bing, chairman of ZHENG HENG (Cambodia) Co., Ltd, Mr. Chen Jiahui, managing director of Cushman & Wakefield Great China and Mr. Hu Feng, senior director of Cushman & Wakefield North China Region attended the signing ceremony. The industry elite and 30 Cambodian and Chinese media representatives witnessed the ceremony.
The powerful combination of these influential enterprises will create a new era in cultural-oriented tourism in Cambodia
Cushman & Wakefield, one of the four leading global real estate consultants, was established in Birmingham, UK in 1784. Cushman & Wakefield is one of the top real estate services firms with 43,000 employees in approximately 60 countries and provides services that include Global Enterprise Services, Property Management, Hotel Management and Consulting Services, Facilities Management, Valuation and Consulting, Property Investment, Office Agents, Store Consulting and Agent Services, Industrial Real Estate Investment Services, Housing Services, and Construction Consultation.
As a benchmark project of the “Belt and Road” initiative and a model of Sino-Cambodia cooperation, Long Bay · Dara Sakor will become the first project for Cushman & Wakefield in Cambodia. Both parties aim to provide open and fair value standards for investors in Long Bay · Dara Sakor. Through the cooperation between ZHENG HENG (Cambodia) Co., Ltd and Cushman & Wakefield, a new chapter in Cambodian urban development from an international perspective will open, creating a new destination for cultural-oriented tourism and resort on the seaside of Southeast Asia. The delivery of the Long Bay · Dara Sakor global tourism and leisure resort in Cambodia comes in addition to the global miracle of Angkor Wat.
Long Bay · Dara Sakor stuns the world after more than ten years development in Cambodia
In 2008, the Union Group (China) signed an agreement with the Cambodian Government on the development of Dara Sakor Tourism and Holiday Special Zone in Koh Kong, Cambodia.
ZHENG HENG (Cambodia) Co., Ltd. has become one of the earliest professional real estate development and tourism investment management companies to investigate and enter the Cambodian market. In 2018, construction officially started on the first section of the Dara Sakor, [Long Bay · Dara Sakor] cultural-oriented tourism resort town.
The project is located in the core of the Dara Sakor tourism and resort which covers a total area of 200 hectares. It is surrounded by mountains and the sea with 1.9 kilometres of high-quality coastline. With eight major functional areas: Intelligent Industrial Park, Commercial Street, Cultural-Orientation Travel Area, Sea View Apartment, Villa Resort, Yacht Harbor Resort, Coastal Leisure Resort Hotel Area and the Jinghai Bath, the aim is to create a new world-class cultural-oriented tourism and resort.
The 55-hectare phase I Intelligent Industrial Park is divided into seven phases and will develop over three years to form a high-end and mature community for the accommodation of 50,000 people. Over five years, it will absorb 80,000 people in industry and tourism.
Injecting vigor into the new era of cultural-oriented tourism with the coastal resort.
The Long Bay · Dara Sakor project is project forging ahead. On the basis of the Sino-Cambodia Special Zone, Dara Sakor’s substantive promotion of the “Belt and Road” strategy is another innovative attempt to further implement the replication, exploration, upgrading and customisation of China’s development model to achieve a perfect landing on the basis of global economic cooperation and development.
In cooperation with Cushman & Wakefield, the expansion of international capital and resources, guided by the concept of co-creation, co-construction and sharing, and building a cultural-oriented tourism hotspot project in Southeast Asia with an international perspective and a broad world outlook, is taking place on an open, free and transparent basis.
Through the powerful combination of ZHENG HENG (Cambodia) Co., Ltd and Cushman & Wakefield, the Long Bay · Dara Sakor cultural-oriented tourism resort is bound to attract the attention of the global cultural tourism industry. With industry as the foundation and culture as the soul, and with the support of the governments of Cambodia and China, ZHENG HENG will build a world-class one-stop resort for cultural-oriented tourism through the promotion of sustained, steady and high-quality construction. The creation of the model of cooperation between Cambodia and China has started a new era of investment and culture-oriented tourism in Southeast Asia.