Gold Tower 42 resolution reached?
Gold Tower 42 developer Yon Woo Co. Ltd has assured investors for the fourth time in ten years that they will complete construction of one of the capital’s most controversial projects.
The Korean company’s legal representatives HBS contacted all investors to invite them to a meeting to discuss their properties where there were offered the options of either keeping their properties or selling them back to development company, reported the Phnom Penh Post.
Yon Woo Co’s assurances came in response to the direct intervention of MLMUPC Minister Chea Sophara in October who demanded notification of the plan to complete the building.
Though distrust still runs high among investors, experts agree that were the project to be completed it would have no problem selling units due to its exceptional location.