Government​​​​ bond issuance is expected in August or September this year
The government is preparing to issue 1.2 trillion Riel (equivalent to US$300 million) government bonds in 2022 to raise capital from the stock market to develop the national economy.
HE Meas Soksensan, Secretary-General, and spokesman for the Ministry of Economy and Finance stated that the government may issue the bond in August or September, while the ministry is currently finalizing procedures and technical factors.
“So far we have prepared almost all the technical procedures, so there is only a timeframe for issuing. We hope soon in upcoming August or September if all goes well with what we drafted,” he said at a press conference at the Office of the Council of Ministers on August 2.
The issuance of a government bond is to complement in government’s financing from local investors instead of borrowing from abroad.
Launched in 2012, the Cambodia Securities Exchange has a total of 16 listed companies, including nine equity firms and seven corporate bond firms, collecting a total capital of US$280 million.