Government Announces Water Taxi Service
In an effort to provide alternative transport routes to overcome the capital’s traffic congestion and provide improved links between the capitals suburban areas, the government has announced plans to launch a water taxi service.
At the recent IBC Business Summit, Minster of Public Works and Transport and Senior Minister Sun Chantol told key business leaders that the government needed to utilise its key natural resources as part of an integrated transport policy.
The USD22-million Water Taxi Service will go into operation in 2018 on a 25km stretch of the Tonle Sap and Bassac Rivers and will be managed by City Hall. 20 boats capable of carrying 90 people each will service nine stations along the planned route.