On 06 June, the Council for the Development of Cambodia (CDC) approved construction of two building materials factory and hotels in two provinces with estimated an investment capital of over US$29million.
According to a post on the CDC Facebook page, the projects include the manufacture of all kinds of construction materials, located in Kiri Raksmey village, Prey Romdoul commune, Phnom Sruoch district, Kompong Speu province by YONG DEXIN (CAMBODIA) CO., LTD. The project is investing around US$4.5 million and will create 125 jobs.
VENICE HOLIDAY HOTEL CO., LTD has also been granted permission for a four-star 250-key hotel located in Village 4, Sangkat 4, Sihanoukville City, Sihanoukville. The project has an investment capital of US$22.5 million and can create 361 jobs.
In addition, CDC has also permitted the investment project of MIKOL STONE CO., LTD to establish a US$2.9 million furniture factory and other construction equipment made from marble and granite. The project is located in Stoung Cheal Village, Ouak Russey Commune, Kampong Seila District, Preah Sihanouk Province, and can create 257 jobs.