Gov’t to Turn a Resort in Prey Veng into National Protected Area
The Ministry of Environment has unveiled a plan to turn Norkorphnom-Phnom Chher Kach cultural and historical site in Ba Phnum of Prey Veng province into a national natural protected area, according to officials meeting on Wednesday 3 November.
The meeting was attended by representatives of the Ministry of Defence, representatives of the Ministry of Interior, representatives of the Ministry of Culture and Fine Arts, representatives of the Prey Veng Provincial Administration and other stakeholders.
After the meeting, all parties agreed in principle to support the establishment of the natural protected area of Norkorphnom-Phnom Chher Kach cultural and historical sites.
The meeting also agreed to establish an inter-ministerial working group to inspect and assess the actual site before drafting the sub-decree of the establishment.