How to use Roof Shingles?
A light and closed roof structure make a great difference in the construction of your project. When compared to conventional roofing materials, shingles are much lighter in weight and more flexible, without compromising quality levels at all.
How do you install roof shingles?
Roof shingles are very quick and efficient to lay, as their lightweight simply adds to the superior quality and they can simply be placed over the existing roof construction with renovation projects.
What about the quality of IKO Shingles?
With over 20 production facilities throughout North America and Europe, IKO has become the world leader in the manufacture and supply of bituminous waterproofing products.
European based IKO Sales International produces ± 70 different shapes and colours of shingles for the European and export market. The CE mark warrants that the European manufactured shingles are conforming to the strict European standards for building material. It is a guarantee of the durability of IKO products that provide complete fire safety, clearly proving the endless advantages.
Are Roof Shingle’s weather resistant?
IKO roof shingles are highly resistant to any type of weather, ranging from polar temperatures through to tropical heat, moisture and wind. The fibreglass base is very stable, the exterior is extremely durable and the covering granules provide the ultimate form of protection.
Therefore IKO can provide real protection on your roof against hailstorms, gale force winds of up to 220 km/hour, snow and ice, desert heat and UV rays. Cambridge Xtreme 9,5° shingles have impressive resistance to wind-driven rain:
Thanks to its self – adhesive character, this strong and durable dimensional shingle withstands the most severe wind-driven rain. This shingle was tested by the KIWA-BDA Institute Netherlands and exceeds the CEN/ TR 15601:2012 norm. This norm stipulates a high level of resistance to wind and rain falling. This is an extreme situation that occurs only once per 50 years in Europe (according to the BRE Institute). Safe to say that Cambridge Xtreme is the safe roofing choice when it comes to extreme weather situations.
Can roof shingles be installed on all kinds of building or only for residential housing?
Roof shingles can be installed on ALL roof types from 15° up to 85° roof inclination. From gable roof, pyramid roofs, over curved or dome roofs, mansard roof or conical roof, you name it. One of the most suitable roof shingles is the self-adhesive IKO Cambridge Xtreme 9,5°. Thanks to its usability on extreme slopes (9,5° up to 90°), many architects and designers choose this roofing material for its 3D dimensional look, with imitation of wooden shakes, natural stone and slate, resulting in an exclusive look and feel. Cambridge Xtreme 9,5° is the ideal roof solution for many projects, for new roof or re-roof building projects. Whether you are planning to build a “simple” (residential) house or a more distinguished architectural building project like a modern mall or an exclusive hotel, this roof shingle serves each purpose.