Japan Funds Bridge Repairs
The Japanese government will provide a USD35 million grant to help rebuild seven bridges in that have been damaged by flooding in Kratie and Prey Veng provinces.
The agreement on the grant was signed on 3 October by Cambodian Foreign Minister Prak Sokhonn and Japanese Ambassador to Cambodia Horinouchi Hidehisa.
The target bridges include two along National Road 11 in Prey Veng and five bridges along National Road 73 in Kratie which were badly damaged by flooding in 2011 and 2013 and construction is planned to start in 2018.
“With regular maintenance, the road can be computed on normally,” JICA programme officer Soun Veasna told the Phnom Penh Post. “However, bridges are narrow and cause traffic congestion. As traffic volume increases, the rehabilitation of the seven bridges is urgently critical for the safe and smooth traffic.”