Jcb Launches New Midi Excavators
Building on the successful introduction of next generation 6, 8, 9 and 10 tonne midi excavators last year, JCB is releasing four additional models, with operating weights of 4.8-5.7 tonnes.
JCB is the world’s third largest manufacturer of construction equipment. With 22 factories around the world, the company manufactures more than 300 different machines serving various industries especially the construction market.
The midi excavators are available in conventional, reduced and zero tailswing configurations, to meet the requirements of customers across the world, according to a June company press release.
Key features include:
• 500 hour greasing intervals
• Improved cab instrumentation
• 18% increase in 57C operator’s cab capacity
• 11% improvement in visibility
• 9% boost to bucket tearout
• 5% additional dump height
• 2% more powerful bucket tearout force Durable Performance
All four share the durable design proven on the larger machines in JCB’s next generation compact excavator range, with 100% steel bodywork and a sturdy four-plate dipper arm construction.
Operator Comfort and Control
The excavators feature an improved operator’s cab, with the 57C-1 using the same structure as the larger 10 tonne machine. The cab is 18% more spacious and offers up to 11%more visibility, improving both comfort and site safety. Even in reduced and zero tailswing configurations, JCB’s midi excavators deliver impressive levels of comfort for the driver, with reduced noise and vibration levels and easily-replaced flat glazing throughout.
The biggest development in the cab is the adoption of a new display screen and control system, with an automotive style rotary controller allowing easy access to a host of systems and information.
The new JCB midi excavators feature 20 improved standard features and 20 new options, to improve productivity and performance on site.
Low Cost of Ownership
All four excavators can be supplied with a choice of Stage IIIA/Tier 4 Interim Perkins engines, or Tier 4 Final engines from JCB by Kohler, to suit various territories.
Access to the engine has been improved thanks to wide opening steel canopies at the rear and to the side of the machine. The new cab also features a removable floor section, requiring no tools, to access major hydraulic components.
The machines feature an open undercarriage design with sloping track frames for easy cleaning and to prevent the build-up of material.
JCB’s Sales Rise amid the Falling Global Market
Despite difficult market conditions in most developing markets around the globe including the slower growth in North American and European markets, JCB expressed resilience as it achieved underlying earnings of USD280 million during 2015.
A 27 July press release from the company stated that the global market for construction equipment dropped by 14% last year. It also realised the market conditions in the first half of 2016 remain fragile with the exception of India, where there has been a return to growth after four successive years of market contraction.