Kampong Speu province has attracted hundreds of large investments projects worth over US$200 million since 2019, while more firms are planning to invest in the province in the near future.
According to the Kampong Speu province progress report, there were 188 investment projects approved in 2019 with a total construction area of more than 700,000 square metres, and worth US$210 million.
Among the approved investment project, there are five major investment companies, including Great Field (Cambodia) International Limited (investing on 9,000 hectares of land), Yellow Field (Cambodia) International Limited (on 8,500 hectares of land), HLH Agriculture. Cambodia) Co., Ltd (on 9,900 hectares land), Kampong Speu Sugar Company (4,700 hectares of land), and 99 Company Agricultural Development Co., Ltd (on 1,400 hectares of land).
The report also noted that there are eight approved natural tourism development projects in the province with a total area of more than 70 hectares.
Meanwhile, among the total projects, 29 investment projects were approved by relevant ministries, 29 projects by the provincial administration, and 125 projects by city/district administrations.
Besides the existing projects, Kampong Speu Governor H.E Vei Samnang recently revealed that a Hong Kong investment company is planning to set up a new satellite city in Kampong Speu province but did not state the exact location to prevent a rise in land prices. (Read more)
H.E Vei Samnang said that the provincial administration is doing its best to attract both local and foreign companies to invest more in Kampong Speu to create more jobs as well as to contribute to national economic development.
“We have worked hard to promote the potential of Kampong Speu, including peace and infrastructure development. For example, enhancing national roads, especially the upcoming Phnom Penh-SHV expressway will definitely help attract more investors,” he said.
According to the governor, the government have chosen Kong Pisey and Baseth districts, especially along the National Road 44, as the target locations for factory investment, as those places have very high potential.
“During COVID-19, none of the investors has suspended or stopped their operations or factories here because they believe firmly in the government,” said H.E. Vei Samnang.