Prime Minister Samdech Hun Sen presided over the inauguration ceremony of the Battambang Conch Cement Factory in Rotanak Mondol district, Battambang province on the morning of 31 May.
Built on 316 hectares, more than USD230 million was invested in the factory by Chinese firm Conch International Holding (HK) Limited together with Cambodian company Battambang KT Cement Co.,Ltd. The new factory is capable of making up to 5,000 tons of cement per day or equal to about 2 million tons per year.
“I really appreciate both Conch International Holding (HK) Limited and Battambang KT Cement Co.,Ltd that have made such as big factory happen. I am very proud that Cambodia is having another big cement factory. This means we can make more of our own cement rather than import it from other country,” said Prime Minister Samdech Hun Sen.
Regarding the cement supply, Cambodia currently has four cement factories which can produce up to 7 million tons per year in response to the current high demand from the construction industry.