Kingdom’s Premier Architecture and Decor Expo Returns for Biggest Event to Date With a Focus on Smart Living
The Cambodia Architect & Decor Expo wrapped up its fourth annual instalment on Saturday 8 June after an action-packed three days that brought together more than 180 local and international exhibitors, brands and partners from across 19 countries.
The multi-faceted expo, organised by ICVeX Co Ltd in association with the Cambodian Society of Architects (CSA), at Phnom Penh’s prestigious Diamond Island Convention and Exhibition Center included competitions, exhibitions, receptions and a variety of seminars around the themes of best practice for architects and smart cities.
Launched in style on Thursday morning with a grand opening ceremony that included several high-profile speakers, Cambodia Architect & Decor Expo welcomed more than 5,000 visitors through Saturday.
H.E Lao Tipseiha, Secretary of State at the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction, delivered the opening remarks, kicking off proceedings on Thursday morning, after welcome speeches from Sin Sochiet, President of Cambodian Society of Architect, and Chinakit Viphavakit, General Manager of the organisers ICVeX Co Ltd.
“After the success of our previous editions, we are delighted to return for a fourth year with the theme: ‘design for better workplace and living’, Chinakit said during his remarks. “We believe it is essential for people to feel comfortable at home and in the office, and live and work in a good environment.”
The opening ceremony was followed in the afternoon by the Cambodian Society of Architects’ Student Design Competition, which welcomed six teams of up-and-coming designers to submit presentations on the theme of ‘City & Life’, all of which were judged by a panel of industry experts. Winners were recognised and rewarded at the glamorous evening networking reception by representatives from the official co-sponsor, Kohler, and the Cambodian Society of Architects.
Smart cities and design dominated the agenda on the second and third day of the annual event. Renowned speakers and co-sponsor representatives from Jotun, Formica and L&E lent their expertise in a series of engaging one-hour seminars aimed at educating and informing the audience of professionals and consumers. The day three programme came to a close with an entertaining two-hour seminar titled ‘Smart Architecture Creates Smart Cities’, hosted by the CSA.
The Cambodia Architect & Décor Expo is officially supported by the Ministry of Commerce, Cambodia Chamber of Commerce, and the Board of Architects in Cambodia. In addition to the official sponsors, the exhibition is also proud to be sponsored by many leading names, including Jotun, the decoration sponsor, Architect ’19, K Supply, L&E, TOA Construction, Brandex Directory, Construction and Property Magazine, Digital Pages, and Southeast Asia Globe.