គម្រោងសាងសង់កម្ពុជាសំខាន់ៗចំនួន ១៥ កំពុងដំណើរការ
ដោយសង្ឃឹមថានឹងបង្កើនល្បឿនកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ព្រមទាំងដោះស្រាយចំពោះការពង្រីកទីក្រុងនិងការកើនឡើងយ៉ាងលឿននូវចំនួនយានយន្ត ទេសរដ្ឋមន្ត្រីនិងជារដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសាធារណការនិងដឹកជញ្ជូន ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល នាពេលថ្មីៗនេះបានបង្ហាញពីផែនការអភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅតាមទីតាំងជាច្រើនទូទាំងប្រទេស:
1) ផ្លូវក្រវ៉ាត់ទីពីរ – រាជធានីភ្នំពេញ
ផ្លូវក្រវ៉ាត់ទី២ ត្រូវបានរាយការណ៍ថាត្រូវចំណាយថវិកា ៧២លានដុល្លារ ហើយវាតភ្ជាប់មហាវិថីរូស្ស៊ីទៅកាន់ផ្លូវជាតិលេខ២។ បច្ចុប្បន្នផ្លូវនេះកំពុងសាងសង់ ហើយរំពឹងថានឹងបញ្ចប់នៅឆ្នាំ២០១៩។
2) ផ្លូវក្រវ៉ាត់ទី៣ – រាជធានីភ្នំពេញ
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាកំណត់កាលបរិច្ឆេទចាប់ផ្តើមសាងសង់ផ្លូវក្រវ៉ាត់ទី៣ នៅពេលណាមួយក្នុងឆ្នាំ២០១៨។ បច្ចុប្បន្នការពិភាក្សាការងារស្តីពីការអភិវឌ្ឍផ្លូវក្រវ៉ាត់ខាងក្រៅរាជធានីត្រូវបានបញ្ចប់។ ផ្លូវនេះនឹងតភ្ជាប់ទៅកាន់ផ្លូវជាតិលេខ១ លេខ២ លេខ៣ លេខ៤ និងឆ្ពោះទៅកាន់ផ្លូវជាតិលេខ៥។
3) ផ្លូវល្បឿនលឿន (Expressway) ភ្នំពេញ – ក្រុងព្រះសីហនុ
ផ្លូវល្បឿនលឿន (Expressway) នេះនឹងតភ្ជាប់រាជធានីទៅកាន់ខេត្តឆ្នេរសមុទ្រព្រះសីហនុ ហើយវាមានប្រវែង ១៩០គីឡូម៉ែត្រ ទទឹង ២៥ម៉ែត្រ និងមានពីរជួរ។ ការចាប់ផ្តើមសាងសង់គម្រោងផ្លូវដែលមានទឹកប្រាក់ ១.៩ប៊ីលានដុល្លារនេះនឹងដំណើរការនាពេលឆាប់ៗ ដោយបច្ចុប្បន្នការពិភាក្សាការងារត្រូវបានបញ្ចប់ ហើយបន្ទាប់មកគឺការចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងអនុវត្តន៍គម្រោង។
4) ការពង្រីកផ្លូវជាតិលេខ៥
ការពង្រីកផ្លូវជាតិលេខ៥ នឹងតភ្ជាប់តំបន់ជាយក្រុងភ្នំពេញនៅព្រែកក្ដាមទៅកាន់ខេត្តបាត់ដំបង​។ ក្រសួងសាធារណការនិងដឹកជញ្ជូន បានដាក់ដេញថ្លៃហើយសម្រាប់ការពង្រីកផ្លូវជាតិលេខ៥ដែលមាន៤ជួរ។
5) ផ្លូវរថភ្លើងទៅកាន់អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិភ្នំពេញ (PPIA)
ផ្លូវរថភ្លើងដែលអភិវឌ្ឍន៍ដោយក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុក ក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់គ្រុប នេះ មានប្រវែង ១០គីឡូម៉ែត្រតភ្ជាប់ទីក្រុងទៅកាន់អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិភ្នំពេញ ហើយវាត្រូវបានរំពឹងថានឹងបញ្ចប់ការសាងសង់នៅឆ្នាំ២០១៨។ នៅពេលបញ្ចប់ការសាងសង់ គេនឹងចំណាយពេលពី ១៥ ទៅ ២០នាទីដើម្បីធ្វើដំណើរពីទីក្រុងទៅកាន់អាកាសយានដ្ឋាន។
6) ផ្លូវដែកតភ្ជាប់ប្រទេសកម្ពុជានិងថៃ
ផ្លូវដែកដែលមានទីតាំងស្ថិតនៅខេត្តបន្ទាយមានជ័យ និងភ្ជាប់ពីសិរីសោភ័ណទៅប៉ោយប៉ែត និងប្រទេសថៃនោះ កំពុងត្រូវបានជួសជុលធ្វើឲ្យប្រសើរឡើង។ ការតភ្ជាប់អន្តរជាតិរវាងបណ្តាញផ្លូវដែកកម្ពុជានិងថៃនេះ ត្រូវបានសន្យាដោយនាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃប្រទេសទាំងពីរនៅឆ្នាំ២០១៥ ហើយវានឹងត្រូវបញ្ចប់រួចរាល់នៅខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០១៨។
7) ការពង្រីកផ្លូវជាតិលេខ៣
ផ្លូវនេះនឹងត្រូវពង្រីកឲ្យមាន៤ជួរ ពីភ្នំពេញទៅថ្នល់បំបែក។
8) ការស្តារឡើងវិញនូវផ្លូវជាតិលេខ១១
ការស្ថាបនាជួសជុលផ្លូវជាតិលេខ១១ នឹងចាប់ផ្តើមពីស្ពានអ្នកលឿង ទៅកាន់ថ្នល់ទទឹង។
9) ស្ពានស្ទឹងត្រង់ឆ្លងកាត់ទន្លេមេគង្គ
ការតភ្ជាប់ស្ពានឆ្លងកាត់ទន្លេមេគង្គទៅស្ទឹងត្រង់នៅក្នុងខេត្តកំពង់ចាមមានប្រវែង ១,១៣១ម៉ែត្រ​។ ការសាងសង់កំពុងដំណើរការទោះមិនទាន់មានកំណត់កាលបរិច្ឆេទបញ្ចប់ការសាងសង់នៅឡើយក៏ដោយ។
10) ការពង្រីកផ្លូវជាតិលេខ៥
ការពង្រីកផ្លូវនេះភ្ជាប់ខេត្តបាត់ដំបងទៅកាន់សិរីសោភ័ណ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។ ការពង្រីកផ្លូវឲ្យមាន៤ជួរនេះកំពុងដំណើរការសាងសង់តែមិនមានកំណត់ពេលវេលាសម្រាប់ការបញ្ចប់ការសាងសង់នោះទេ។
11) ផ្លូវល្បឿនលឿន (Expressway) ភ្នំពេញ – បាវិត
ផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-បាវិត ត្រូវបានអនុម័តដំបូងសម្រាប់ការសិក្សាលទ្ធភាពសាងសង់ដែលដឹកនាំដោយទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន (JICA) នៅឆ្នាំ២០១៥។ គម្រោងដ៏សំខាន់នេះកំពុងត្រូវបានសិក្សាឡើងវិញដែលដឹកនាំដោយក្រុមការងារ JICA និងមិនមានកំណត់កាលបរិច្ឆេទបិទបញ្ចប់នោះទេ។
12) រថភ្លើងអាកាសភ្នំពេញ
រថភ្លើងអាកាសអគ្គិសនីដែលបានស្នើឡើង និងដែលត្រូវបានគេហៅថា Automated Guideway Transit (AGT) នេះ នឹងមានស្ថានីយ៍ជាង១០ ទូររថភ្លើងចំនួន៣ដែលអាចផ្ទុកអ្នកដំណើរបាន ៣៣០នាក់។ បច្ចុប្បន្ន ការងាររថភ្លើងអាកាស AGT នេះស្ថិតនៅក្រោមការសិក្សានៅឡើយ ហើយមិនមានកំណត់រយៈពេលបញ្ចប់ការសិក្សានោះទេ។
13) កំពង់ផែសមុទ្រទឹកជ្រៅនៅព្រះសីហនុ
កំពង់ផែសមុទ្រទឹកជ្រៅត្រូវបានរាយការណ៍ថាមានតម្លៃ ២០០លានដុល្លារ។ ការពង្រីកចំណតកុងតឺន័រមានគោលបំណងដោះស្រាយការកើនឡើងនៃបរិមាណកុងតឺន័រឆ្លងកាត់ប្រទេស។ ចំណតកំពង់ផែនេះនឹងមានជម្រៅ ១៤.៥ម៉ែត្រ ហើយការពង្រីកបន្ថែមទៀតគឺត្រូវរួចរាល់នៅឆ្នាំ២០២០។
14) សេវាតាក់ស៊ីផ្លូវទឹក
សេវាតាក់ស៊ីផ្លូវទឹក ជាសេវាកម្មដឹកជញ្ជូនអ្នកដំណើរតាមផ្លូវទឹកតាមទន្លេសាប និងទន្លេបាសាក់នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីកាត់បន្ថយការកកស្ទះចរាចរណ៍។ ផ្លូវទឹកនេះគឺស្ថិតនៅក្រោមការវាយតម្លៃនិងត្រូវបានរាយការណ៍ថាមានតម្លៃ ២២លានដុលា្ល ហើយវានឹងរត់នៅលើចម្ងាយផ្លូវ២៥គីឡូម៉ែត្រពីស្ពានព្រែកព្នៅនៅភាគខាងជើងជាយក្រុងភ្នំពេញទៅក្រុងតាខ្មៅក្នុងខេត្តកណ្តាលតាមទន្លេទន្លេសាបនិងទន្លេបាសាក់។
15) ផ្លូវតភ្ជាប់ថ្មីពីខេត្តបាត់ដំបងទៅខេត្តកោះកុង
ផ្លូវតភ្ជាប់ថ្មីនេះនឹងភ្ជាប់ខេត្តបាត់ដំបងទៅខេត្តកោះកុងឆ្ពោះទៅកាន់ខេត្តព្រះសីហនុ។ គម្រោងដ៏ធំនេះកំពុងស្ថិតនៅក្នុងការសិក្សានៅឡើយ។
ក្រោយបើកការដ្ឋានសាងសង់អស់រយៈពេលជិត១ឆ្នាំមកនេះ បច្ចុប្បន្នគម្រោងសាងសង់ស្ពានឆ្លងទន្លេបាសាក់ (ចាក់អង្រែក្រោម-ព្រែកប្រា) សម្រេចបាន ១៦ភាគរយហើយ នេះបើយោងតាមបញ្ជក់របស់ ឯកឧត្តម ផន រឹម អ្នកនាំពាក្យក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ជាមួយ AKP នៅថ្ងៃទី០៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥។ ការសាងសង់ស្ពាននេះ ត្រូវបានចាប់ផ្តើមនៅថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៤ ហើយការវិវឌ្ឍបង្ហាញថាគម្រោងកំពុងដំណើរការទៅតាមពេលវេលារបស់វា។ ស្ពាននេះត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងកាត់បន្ថយការកកស្ទះនៅលើស្ពានព្រះមុនីវង្សបានយ៉ាងល្អ ដើម្បីកាត់បន្ថយបញ្ហាចរាចរណ៍ដែលកំពុងកើនឡើងនៅក្នុងរាជធានីដែលមានសភាពអ៊ូអរ។ ជាការកត់សម្គាល់ វានឹងតភ្ជាប់ផ្លូវជាតិលេខ១ ក្នុងខណ្ឌច្បារអំពៅ ទៅកាន់ទីតាំងសំខាន់ៗ រួមមានដូចជាភាគខាងត្បូងគឺអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ និងក្រុងតាខ្មៅ។ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ថ្មី​នេះ​បាន​ត្រៀម​ខ្លួន​ជា​ស្រេច​ដើម្បី​ផ្តល់ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​នៅ​ក្នុង​តំបន់ ដោយ​បង្កើន​ទំនាក់ទំនង​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម​រវាង​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ និង​តំបន់​ជុំវិញ​។ ដោយសារស្ពាននេះជួយសម្រួលដល់ការដឹកជញ្ជូនបានកាន់តែរលូន វានឹងរួមចំណែកដល់ការពន្លឿនការអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងស្រុក ដោយកំណត់ឡើងវិញពីរបៀបដែលទំនិញ និងមនុស្សផ្លាស់ទីឆ្លងកាត់ក្នុងតំបន់។ គួររំលឹកដែរថា ស្ពាននេះមានប្រវែងសរុប ១.៦៥០ម៉ែត្រ (ប្រវែងស្ពាន ៨៤៥,៧០ម៉ែត្រ ទទឹងផ្លូវ ២៧ម៉ែត្រ ផ្លូវតភ្ជាប់ក្បាលស្ពានប្រវែង ៨០៤,៣០ម៉ែត្រ ទទឹងផ្លូវ ២៧ម៉ែត្រ) ត្រូវបានសាងសង់ដោយក្រុមហ៊ុនសំណង់សៀងហៃ និងទីប្រឹក្សាគម្រោងដោយក្រុមហ៊ុនក្វាងចូវវ៉ានអាន ក្រោមទុនវិនិយោគ ៦០,២លានដុល្លារ ជាឥណទានសម្បទានពីរដ្ឋាភិបាលចិន រួមជាមួយនឹងថវិកាបដិភាគរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្រាប់ការដោះស្រាយផលប៉ះពាល់ ការបោសសម្អាតគ្រាប់មីន […]