ខេត្តព្រះសីហនុមានគម្រោងសាងសង់អគារជាង ១០០០ គម្រោង ក្នុងរយៈពេល២ឆ្នាំ
ទិន្នន័យ​សំណង់ គិត​ចាប់​ពីឆ្នាំ២០១៧ ដល់ខែវិចិ្ឆកា ឆ្នាំ២០១៩ មានចំនួន ១,០៧៦​គម្រោង ហើយ​អគារ​កម្ពស់​ចាប់ពី​៥ជាន់ ដល់៤៥ជាន់ មានចំនួន ៨០១គម្រោង ។ នេះបើតាម​រដ្ឋបាលខេត្តព្រះសីហនុ។
ប្រភពខាងលើបន្តថា គិតត្រឹមខែតុលា ឆ្នាំ​២០១៩ មូលដ្ឋានអាជីវកម្ម សេវាកម្មទេសចរណ៍ ឆ្នាំ​២០១៩ មាន​ចំនួន​ប្រមាណ ៨៨០កន្លែង ក្នុងនោះសណ្ឋាគារ និង ផ្ទះសំណាក់​មាន​ជាង ៣៤៥កន្លែង (ប្រមាណ ១០,០៩៨បន្ទប់) និង ភោជនីយដ្ឋាន ៣១៣ កន្លែង។
កន្លង​មក មានការ​ព្រួយបាម្ភ​អំពី​ការ​ថយចុះ​នូវ​តម្រូវការ​អចលនទ្រព្យ​ក្នុង​ខេត្ត​មួយ​នេះ ប៉ុន្តែ​គេ​ជឿ​ថា ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន​តម្លៃ ១,៩ ប៊ីលាន​ដុល្លារ ភ្ជាប់​ពី​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ ទៅ​កាន់​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ ដែល​បាន​ចាប់ផ្តើម​សាងសង់តាំង​ពី​ ខែ​ មីនា​ ឆ្នាំ​២០១៩​ មក​ម្ល៉េះ ហើយ​ត្រូវ​ចំណាយ​ពេល​សាងសង់ ៤៨ ខែ​ឲ្យ​រួចរាល់ នឹង​ធ្វើ​ឲ្យ​សេដ្ឋកិច្ច​ខេត្តព្រះសីហនុ​ងើប​ឡើងវិញ ដោយសារ​តែ​សក្តានុពល​ចម្រុះ​របស់​វា រួម​ទាំង​ការអភិវឌ្ឍន៍ផ្នែក​ដឹកជញ្ជូន និង​ឧស្សាហកម្ម​កាន់តែ​ច្រើន ដែល​នឹង​ធ្វើ​ឲ្យ​តំបន់​ឆ្នេរ​មួយ​នេះ​ក្លាយជា​ទីក្រុង​រមណីយដ្ឋាន​មាន​សភាព​អ៊ូអរ​ម្តងទៀត។
ម្យ៉ាងវិញទៀត ថវិកា​ជិត ​៣០០​លាន​ដុល្លារ សម្រាប់កសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និង ការស្ថាបនា ផ្លូវក្រុងព្រះសីហនុចំនួន ៣៤ខែ្ស ដែលនឹងកែប្រែមុខមាត់ថ្មីរបស់​ខេត្ត​សក្តានុពល​នេះ​ឡើង​វិញ៕