អ្នកទៅលេងឆ្នេរសមុទ្រក្រុងព្រះសីហនុនឹងមានបន្ទប់ទឹកសាបប្រើប្រាស់មិនបង់ថ្លៃឆាប់ៗនេះហើយ
រដ្ឋបាលខេត្តព្រះសីហនុគ្រោង​សាងសង់​បន្ទប់​ទឹក​ និ​ង​កន្លែង​ងូត​ទឹក​សាប​ ជាង​២០​កន្លែង​លើ​ឆ្នេរសមុទ្រចម្ងាយ​ប្រមាណ៩គីឡូម៉ែត្រ ដល់​ភ្ញៀវទេសចរ និង​ដាក់​ប្រើប្រាស់ដោយឥតគិតថ្លៃ។
លោក គួច ចំរើន អភិបាលខេត្តព្រះសីហនុបានថ្លែង​ក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានស្ដីពី «វឌ្ឍនភាព និងទិសដៅបន្ដរបស់រដ្ឋបាលខេត្តព្រះសីហនុ» កាលថ្ងៃទី០៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២០នេះ ថា​បន្ទប់ទឹកជាង​២០ទីតាំងនេះ ត្រូវ​បាន​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា និង​បង្កប់​លូ​រួចរាល់​ហើយ។
ឯក​ឧត្តម​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​៖ «នៅ​ក្នុង​បណ្ដោយ​ឆ្នេរ​ដែលយើងបាន​រៀប​ចំជា​ឆ្នេរ​សាធារណៈ​ប្រវែង​រហូត​ដល់​ជាង​៩​គីឡូម៉ែត្រ ឥឡូវ​នេះ​យើង​បាន​ធ្វើ​ផ្លូវ​បេតុ​ង។ យើង​គ្រាន់​តែ​បាន​គិត​បឋម​តែប៉ុណ្ណោះ នោះគឺ​បង្កប់​លូ​ឲ្យ​ហើយ​ស្រេច​ទុក​ជាមុន​ ថា​ថ្ងៃ​ក្រោយ​បើ​យើង​ក​សាង​បន្ទប់​ទឹក​សាធារណៈទៅ​ ទឹក​ដែល​យើង​នឹង​ប្រើ​នៅ​ទៅ​នោះ គឺ​យើង​មិន​ឲ្យ​វា​ហូរ​ចូល​​សមុទ្រ​វិញ​ដែរ​។»
ឯកឧត្តម​បាន​បន្ថែម​​ដោយសារទាក់ទងជាមួយនីតិវិធីហរិញ្ញវត្ថុ រដ្ឋបាល​ធ្វើឥឡូវភ្លាមៗបាននោះទេ ព្រោះត្រូវ​រៀបចំនៅក្នុងផែនការចំណាយហរិញ្ញវត្ថុសិន​។​បច្ចុប្បន្ន រដ្ឋបាល​គ្រាន់​តែ​អាចធ្វើ​លូ​សិនសម្រាប់​បញ្ចៀស​ការ​ហូរ​ទឹក​ កង្វក់​ចូល​សមុទ្រ​ប៉ុណ្ណោះ។
តំបន់ឆ្នេរចម្ងាយ៩គីឡូម៉ែត្រនេះ ត្រូវ​បាន​បើកជា​សាធារណៈ​ឲ្យ​ប្រជា​ជន​ប្រើ​ប្រាស់​ដោយ​ឥត​គិត​ថ្លៃ ដែល​មា​នដូច​ជា បន្ទប់​ទឹក​ កន្លែង​ងូតទឹកសាប​ កញ្ចុះអង្គុយជា​ដើម​។
គួរ​បញ្ជាក់​ផង​ដែរ​ថា​ កាលពីពេល​ថ្មី​ៗ​ទៅ​នេះ រដ្ឋបាលខេត្តព្រះសីហនុ និង​ក្រុមហ៊ុន អូរត្រេះ មេនេចមេន (OTRES MANAGEMENT CO., LTD.) កំពុង​សិក្សា​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍សួនកំសាន្តឆ្នេរអូរត្រេះ២ ប្រវែង១.៧៤៦ ម៉ែត្រ ដោយ​បង្កើនសោភណភាពទាក់ទាញទេសចរណ៍ និងប្រែក្លាយ​តំបន់​នេះ​ទៅជា​ឆ្នេរសាធារណៈ​ផងដែរ៕ (អាន​បន្ថែម​)