ស្ពានអាកាសថ្មើរជើងចំនួន ២៥ ទៀតគ្រោងសាងសង់នៅភ្នំពេញ
ដើម្បីសម្រួលដល់សុវត្ថិភាពធ្វើដំណើរនៃអ្នកដំណើរឆ្លងកាត់ទ្រូងផ្លូវនិងលំហូរនៃចរាចរណ៍តាមដងផ្លូវដោយសារកំណើននៃប្រជាជនច្រើនក្នុងទីក្រុងស្ពានអាកាសថ្មើរជើងចំនួន ២៥ ទៀតគ្រោងនឹងសាងសង់ឡើងនៅពេលខាងមុខ។
លោក សាំ ពិសិដ្ឋ ប្រធាមន្ទីរសាធារណការនិងដឹកជញ្ជូនរាជធានីភ្នំពេញបានប្រាប់ទស្សនាវដ្តីសំណង់ និងអចលនទ្រព្យនៅថ្ងៃទី ១៥ នេះថាគម្រោងសាង់សាង់ស្ពានអាកាសថ្មីជើងចំនួន ២៥ នឹងត្រូវសាងសង់ឡើងជាដំណាក់កាលដោយយោងទៅតាមលក្ខខណ្ឌអាទិភាព។
លោក សាំ ពិសិដ្ឋ ថ្លែងថា៖ “គម្រោងសាងសង់អាកាសថ្មើរជាងមានរហូតដល់ ២៧ គម្រោងហើយពេលនេះគម្រោងសាងសង់ស្ពានអាកាសថ្មើរជើងចំនួនពីរកំពុងសាងសង់។ ចំណែកគម្រោងចំនួន ២៥ ទៀតនឹងត្រូវប្រកាសធ្វើឡើងជាបន្តបន្ទាប”។
លោកប្រធានមន្ទីរដដែលបន្តថា ទីតាំងនៃគម្រោងចំនួន ២៥ ត្រូវបានជ្រើសរើសរួចហើយ និងកំពុងរង់ចាំតែការចាប់ផ្តើមបើកការដ្ឋានសាងសង់ប៉ុណ្ណោះ។ ចំណែកទីតាំងនៃគម្រោងនឹងត្រូវប្រកាសដោយ ឯកឧត្តម ឃួង ស្រេងអភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ។
ក្នុងពេលដឹកនាំមន្រ្តីចុះពិនិត្យការដ្ឋានសាងសង់ស្ពានអាកាសថ្មើរជើងផ្សារដើមគ ដែលសម្រេចបាន ៩៥ ភាគរយកាលពីថ្ងៃទី ១៥ នេះ ឯកឧត្តម ឃួង ស្រេង បានបញ្ជាក់ថា គម្រោងសាងសង់ស្ពានអាកាសថ្មើរជើងគឺ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងការអភិវឌ្ឍយ៉ាងឆាប់រហ័សក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញ ដែលមានប្រជាជនប្រមាណ ៣ លាននាក់ និងដើម្បីសម្រួលដល់ការធ្វើដំណើរ និងកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ និងការកកស្ទះចរាចរណ៍។
ឯកឧត្តម ឃួង ស្រេង ថ្លែងថា៖ “ដោយមើលឃើញពីកំណើនយានយន្តនិងប្រជាជននេះហើយទើបតម្រូវឲ្យរដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញបង្កើនការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្សេងៗទាំងការកសាងផ្លូវលូស្ពានអាកាសផ្លូវក្រោមដី-លើដី និងស្ពានអាកាសថ្មើជើងជាដើមដើម្បីដោះស្រាយការកកស្ទះចរាចរណ៍”។
សូមបញ្ជាក់ បច្ចុប្បន្នរាជធានីភ្នំពេញមានស្ពានអាកាសថ្មើរជើង ៥ កន្លែង ក្នុងនោះស្ពានអាកាសថ្មើរជើងចំនួនពីរនៅទល់មុខសាលាជម្ពូវ័ន្តខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យស្ពានអាកាសថ្មើរជើងចំនួន ១ នៅភ្លើងស្តុបនាងគង្ហីងហើយពីរផ្សេងទៀតនៅមុខផ្សារដើមគ និងនៅមុខសាលាបឋមសិក្សាសន្ធរម៉ុកដែលកំពុងស្ថិតក្នុងការសាងសង់៕