ការស្ថាបនាផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-ព្រះសីហនុ សម្រេចបានជិត៤០%ហើយ
គិតត្រឹមដើមឆ្នាំ២០២១ នេះ ការស្ថាបនាផ្លូវល្បឿនលឿនពីរាជធានីពីភ្នំពេញទៅខេត្តព្រះសីហនុ សម្រេចបាន ៣៩% ហើយ ដោយគ្រោងនឹងបញ្ចប់នៅឆ្នាំ ២០២៣ ខាងមុននេះ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់ស្ថានទូតចិននៅកម្ពុជា។
របាយការណ៍ដែលបានចេញផ្សាយកាលពីថ្ងៃទី ១ មករា កន្លងមកនេះ បានឱ្យដឹងថា ដំណើរការសាងសង់គម្រោងនេះ ធ្វើទៅដោយរលូន បើទោះបីជាមានវិបត្តិកូវីដ១៩ក្តី។
គម្រោងនេះ គឺជាផ្លូវល្បឿនលឿនដំបូងបង្អស់នៅកម្ពុជា និងជាគម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដ៏ធំសម្បើមមួយដែលចំណាយថវិកាសាងសង់ប្រមាណ ២ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ដោយសាងសង់ជា ៤គន្លង និងមានប្រវែងសរុប ១៩០ គីឡូម៉ែត្រឆ្លងកាត់ខេត្ត-ក្រុងចំនួន ៥។
ផ្លូវមួយខ្សែនេះកំពុងសាងសង់ដោយក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មស្ពាន និងថ្នល់ចិន (CRBC) ហើយគ្រោងដំណើរការនៅត្រឹមខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ ខាងមុខនេះ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ចាប់ពីខែ មករា ដល់ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២០ កម្ពុជាទទួលបានការវិនិយោគផ្ទាល់ (FDI) ពីចិនចំនួន ៨៦០ លានដុល្លារ ដែលកើនឡើងប្រមាណ ៧០% បើប្រៀបទៅនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ ២០១៩ ហើយក្នុងនោះភាគច្រើនជាគម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ។ (អានបន្ថែម)