ឆ្នាំ ២០២០ ចំនួនរោងចក្របើកថ្មី មានទ្វេដងនៃរោងចក្របិទទ្វារ សឱ្យឃើញថាសេដ្ឋកិច្ចនៅរឹងមាំទោះមានវិបត្តិកូវីដ
ក្នុងអំឡុងឆ្នាំ ២០២០ ដែលជាឆ្នាំរងសម្ពាធខ្លាំងពីវិបត្តិកូវីដ សង្កេតឃើញថាកម្ពុជាមានរោងចក្រធុនធំបង្កើតថ្មីសរុបចំនួន ២២១ រោងចក្រ ចំណែករោងចក្របិតទ្វារមានត្រឹមប្រមាណ ១០០ រោងចក្រ ប៉ុណ្ណោះ។ នេះសឱ្យឃើញថាវិនិយោគិននៅមានភាពជឿជាក់លើសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។
ឯកឧត្ដម ហេង សុខគង់ អ្នកនាំពាក្យ និងជារដ្ឋលេខាធិការក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ បានឱ្យដឹងថា ត្រឹមដំណាច់ឆ្នាំ ២០២០ នេះ កម្ពុជាមានរោងចក្រសរុបជាង ១ ៨៥៣ រោងចក្រ និងផ្តល់ការងារធ្វើជាង ៩០ម៉ឺនកន្លែង។
ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា ក្នុងនោះ រោងចក្របើកថ្មីមានជាង ២០០ រោងចក្រ ដែលភាគច្រើនជារោងចក្រធន់ធំ និង បំពាក់បច្ចេកវិទ្យាទំនើប។ ដោយលែករោងចក្របិតទ្វារ ភាគច្រើនជារោងចក្រវាយនភណ្ឌ និងរោងចក្រផ្គត់ផ្គង់ខ្សែចង្វាក់ផលិតកម្មឱ្យរោងចក្រវាយនភណ្ឌ។
«រោងចក្របើកមានកំណើនច្រើនជាងការបិត ទោះបីជាក្នុងដំណាក់កាលកូវីដក្ដី។ នេះជាសញ្ញាល្អមួយដែលបង្ហាញថាវិនិយោគិន ជឿទុកចិត្តលើរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក៏ដូចជាកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជា» ឯកឧត្តមបានបន្ត។
ទោះបីមិនបានបញ្ជាក់ពីតួលេខកំណើននៃចំនួនរោងចក្របើកថ្មីក្នុងឆ្នាំ២០២០ ឯកឧត្តម បញ្ជាក់ថា ចំនួនរោងចក្របើកថ្មីក្នុងឆ្នាំ២០២០ មានកំណើនទាបជាង ចំនួនរោងចក្របើកថ្មី ក្នុងឆ្នាំ២០១៩៕