ខុនដូ ៖ កត្តាពីរធំៗដែលត្រូវពិនិត្យមើលមុនពេលទិញ ឬលក់បន្ទប់ខុនដូ
មុន​ពេល​សម្រេច​ចិត្ត​ក្នុង​ការទិញ​បន្ទប់​នៅ​ក្នុង​ខុន​ដូ​មួយ អ្នកទិញ​ត្រូវ​ពិចារណា​កត្តា​ជាច្រើន​ដូចជា ទីតាំង​នៃ​ខុន​ដូ លក្ខណៈ និង​គុណភាព​នៃ​សមា្ភ​រដែល​ប្រើ ទំហំ និង​តម្លៃ​នៃ​បន្ទប់​ខុន​ដូ អត្តសញ្ញាណ និង​បទពិសោធន៍​របស់​ក្រុមហ៊ុន​អភិវឌ្ឍន៍ និង​គោលការណ៍​ធានារ៉ាប់រង​សំណង់​។​
កត្តា​ពីរ​ផ្សេង​ទៀត​ដែល​ជា​ញឹកញាប់​ត្រូវបាន​បំភ្លេចចោល ក៏​ត្រូវតែ​ពិនិត្យមើល​ផងដែរ ព្រោះ​ថា​វា​មាន​ឥទ្ធិពល​សំខាន់​ទៅ​លើ​តម្លៃ​នៃ​បន្ទប់​ខុន​ដូ និង​ការស្វែងរក​គុណភាព​នៃ​ជីវិត​នៅក្នុង​ខុន​ដូ នោះ​គឺ បទបញ្ជាផ្ទៃក្នុង និង​ការគ្រប់គ្រង​ខុន​ដូ​។​
​បទបញ្ជា​ផ្ទៃក្នុង​គឺមាន​សារៈសំខាន់ ដូចនេះ​ហើយ​វា​ជា​កាតព្វកិច្ច​តម្រូវ​ចំពោះ​ម្ចាស់​បន្ទប់​ខុន​ដូ​បច្ចុប្បន្ន និង​អនាគត​ទាំងអស់​។ បទបញ្ជា​ផ្ទៃក្នុង​នេះ​កំណត់​នូវ​វិធាន​នៃ​ការរស់នៅ​ក្នុង​ខុន​ដូ និង​ជា​ពិសេស​ការរៀបចំ និង​ការប្រព្រឹត្តទៅ​នៃ​ខុន​ដូ​ទាំង​កម្រិត​ច្បាប់ និង​ការអនុវត្ត​។​
​បទបញ្ជា​ផ្ទៃក្នុង​នេះ​ក៏​កំណត់​ពី​សិទ្ធិ និង​កាតព្វកិច្ច​របស់​ម្ចាស់​បន្ទប់​ខុន​ដូ កំណត់​ពី​ចំណែក​រួម និង​ចំណែក​ឯកជន កំណត់​ពី​លក្ខខណ្ឌ​នៃ​ការប្រើប្រាស់ ការរៀបចំ​ការគ្រប់គ្រង​ខុន​ដូ និង​កំណត់​ពី​របៀប​នៃ​ការចំណាយ ជា​ពិសេស​ទាក់ទង​ទៅនឹង​ការសម្អាត ថែទាំ និង​ជួសជុល​កន្លែង​រួម ដែល​ម្ចាស់​បន្ទប់​ខុន​ដូ​ទាំងអស់​ត្រូវ​រួមគ្នា​ចេញ​។​
​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​យល់​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​បទបញ្ជា​ផ្ទៃក្នុង ដូចនេះ​ហើយ​ខាង​ខុន​ដូ​ត្រូវតែ​ចេញ​នូវ​បទបញ្ជា​ផ្ទៃក្នុង​នេះ​មុន​ពេល​ប្រកាស​ពី​ការលក់ ឬ​ជួល​ចំណែក​ឯកជន​នៃ​អគារ​សហកម្មសិទ្ធិ ដើម្បី​ឲ្យ​អ្នក​ទិញ​អាច​ពិនិត្យមើល​មុន​ពេល​សម្រេច​ចិត្ត​ទិញ​បន្ទប់​ខុន​ដូ​។​
​សូចនាករ​នៃ​សារៈសំខាន់​របស់​បទបញ្ជា​ផ្ទៃក្នុង​មួយ​ទៀត​នេះ គឺ​ការណ៍​ដែល​ការិយាល័យ​ដី​តម្រូវឲ្យ​មាន​បទបញ្ជា​ផ្ទៃក្នុង​ដើម្បី​ធ្វើ​ការចុះបញ្ជី​ខុន​ដូ និង​ការចេញ​ជូន​នូវ​បណ្ណ​កម្មសិទ្ធិ​សម្រាប់​បន្ទប់​ខុន​ដូ​នីមួយៗ​។
​ដូច្នេះ អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍ និង​អ្នកទិញ មិន​អាច​មើល​រំលង​ឯកសារ​នេះ​ទេ ហើយ​វា​នឹង​មាន​សុពលភាព​ក្នុងអំឡុងពេល​ពេញ​មួយជីវិត​នៃ​ខុន​ដូ ហើយ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើប្រាស់​ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ជាច្រើន​ដែល​កើត​មាន​រវាង​ម្ចាស់​បន្ទប់​ខុន​ដូ​។ ដូច្នេះ វា​ជា​ការសំខាន់​ដែល​ភាសា​នៃ​បទបញ្ជា​ផ្ទៃក្នុង​នេះ​មាន​លក្ខណៈ​ទូលំទូលាយ និង​ច្បាស់លាស់ ដើម្បី​ឲ្យមាន​ដំណោះស្រាយ​ប្រកបដោយ​មិត្តភាព និង​ប្រសិទ្ធិភាព​ចំពោះ​បញ្ហា​ដែល​កើតឡើង​។​
​អនុក្រឹត្យ​លេខ ១២៦ ស្តីពី​ការគ្រប់គ្រង និង​ប្រើប្រាស់​អគារ​សហកម្មសិទ្ធិ​ចុះ​ថ្ងៃទី ១២ ខែ​សីហា ឆ្នាំ ២០០៩ (\”​អនុក្រឹត្យ​លេខ​១២៦\”) បាន​បង្ហាញ​នៅក្នុង​ឧបសម្ព័ន្ធ​នូវ​គំរូ​បទបញ្ជាផ្ទៃក្នុង​ដែល​មាន​លក្ខណៈ​សង្ខេប និង​មិន​បាន​គ្របដណ្តប់​លើ​ចំណុច​ជា​ច្រើន​ដូច​ជា​ការប្រើប្រាស់​ចំណែក​រួម ការបង្កើត​មូលនិធិ​យថាភាព សន្តិសុខ​នៃ​ខុន​ដូ សិទ្ធិ​អំណាច​និង​ការទទួលខុសត្រូវ​របស់​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​គ្រប់គ្រង ការកាន់កាប់ និង​ការសម្រេចចិត្ត​នៃ​កិច្ចប្រជុំ​ទូទៅ​នៃ​ម្ចាស់​បន្ទប់​ខុន​ដូ​ជា​ដើម​។​
​ជា​វិបាក មាន​ការផ្ដល់​អនុសាសន៍​ច្រើន​ដល់​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​ឲ្យ​ស្នើសុំ​ជំនួយ​ពី​អ្នកជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ (​ជាពិសេស​មេធាវី​) ដើម្បី​ធ្វើ​សេចក្តីព្រាង​បទបញ្ជាផ្ទៃក្នុង ដើម្បី​ឲ្យមាន​ឯកសារ​ច្បាស់លាស់ និង​ទូលំទូលាយ​។​
​លើសពីនេះ​ទៀត មាន​ការផ្តល់​អនុសាសន៍​ថា មុន​ពេល​ទិញ ឬ​លក់​ខុន​ដូ ត្រូវ​គិតគូរ​ពី​ការគ្រប់គ្រង​ខុន​ដូ​ផង​ដែរ​។​
​ជា​ការពិត​ណាស់ ការគ្រប់គ្រង​បាន​ត្រឹមត្រូវ​គឺ​សំខាន់​សម្រាប់​ប្រតិ​ប​ត្ដិ​ការល្អ និង​មាន​ប្រសិទ្ធិភាព​នៃ​ខុន​ដូ​ដើម្បី​កុំឲ្យ​មាន​ប៉ះពាល់​អវិជ្ជមាន​លើ​តម្លៃ​បន្ទប់​ខុន​ដូ​។​
​អនុក្រឹត្យ​លេខ ១២៦ បង្ហាញថា ខុន​ដូ​គួរ​មាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​គ្រប់គ្រង ឬ​គណៈកម្មាធិការ​ប្រតិបត្តិ​ដែល​ត្រូវបាន​បង្កើតឡើង​ដើម្បី​គ្រប់គ្រង​ខុន​ដូ ប៉ុន្តែ​អនុក្រឹត្យ​មិន​បាន​បញ្ជាក់​ពី​ពេល​ដែល​គួរ​បង្កើត​គណៈកម្មាធិកា​រ ឬ​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​នោះទេ ហើយក៏​មិន​បាន​បញ្ជាក់ថា​តើ​ពួកគេ​អាចធ្វើ​ប្រតិភូកម្ម​អំណាច​របស់​ខ្លួន​ដែរឬទេ​។​
​ដូច្នេះ​ម្ចាស់​បន្ទប់​ខុន​ដូ​មាន​សេរីភាព​ជ្រើសរើស​របៀប​នៃ​ការគ្រប់គ្រង និង​រៀបចំ​វា​ឲ្យស្រប​តាម​បទ ប្បញ្ញត្តិ​ផ្ទៃក្នុង​។​
​ជាទូទៅ មាន​ជម្រើស​ពីរ​ផ្តល់​ឲ្យ​ម្ចាស់​បន្ទប់​ខុន​ដូ​សម្រាប់​ការគ្រប់​គ្រង​ខុន​ដូ​របស់​ពួកគេ​។ ពួកគេ​អាច​សម្រេច​បំពេញ​មុខងារ​គ្រប់គ្រង​ដោយ​ខ្លួនឯង ឬ​តែងតាំង​បុគ្គល​ទី​បី​ឲ្យ​គ្រប់គ្រង​អចលនទ្រព្យ ដែល​នឹង​នាំមក​នូវ​ចំណេះដឹង និង​ជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ​របស់​គេ​ដើម្បី​បំពេញការងារ​។​
​យើង​បានឃើញ​នៅក្នុង​ទ្វីប​អឺរ៉ុប អាមេរិក និង​អាស៊ី មាន​ករណី​នៃ​ការគ្រប់គ្រង​ខុន​ដូ​មិន​បាន​ល្អ​ជាច្រើន ដោយសារ​តែ​កង្វះ​លក្ខណៈសម្បត្តិ និង​បទពិសោធន៍​។ នៅក្នុង​ករណី​ទាំងនេះ អនាម័យ ការថែទាំ និង​ការជួសជុល និង​ការងារ​ដែល​ចាំបាច់​ទាំងអស់​មិន​ត្រូវបាន​អនុវត្ត​ទាន់ពេលវេលា​។ ការណ៍​នេះ​តែង​នាំឲ្យ​មាន​ភាព​យ៉ាប់យឺន ឬ​ការខូចខាត និង​ចុងក្រោយ​បង្កើន​ការចំណាយ​សម្រាប់​ម្ចាស់ បើ​ធៀប​នឹង​ប្រាក់​សរុប​ដែល​គេ​បង់​សម្រាប់​ការថែទាំ​ត្រឹមត្រូវ និង​ជួសជុល​តាម​ពេល​កំណត់​។​
​យើង​ក៏​មាន​ការយល់ដឹង​អំពី​ករណី​ជាច្រើន​ទៀត ដែល​ថ្លៃ​មិន​ត្រូវ​បាន​ប្រមូល​ទាន់ពេលវេលា ឬ​មាន​កំហុសឆ្គង​ច្រើន​លេចឡើង​នៅក្នុង​គណនេយ្យ​របស់​ខុន​ដូ ឬ​ការអនុម័ត​ថវិកា​មិន​បាន​ត្រឹមត្រូវ ។​
​ឧទាហរណ៍​នៃ​ការគ្រប់គ្រង​មិន​បាន​ល្អ​ទាំងនេះ តែង​នាំឲ្យ​មាន​ការកើនឡើង​ក្នុង​ការចំណាយ និង​ភាពស្មុគស្មាញ​សម្រាប់​ម្ចាស់​បន្ទប់​ខុន​ដូ ព្រមទាំង​មាន​ការធ្លាក់ចុះ​តម្លៃ​ខុន​ដូ​។​
​ដូច្នេះ មាន​ការផ្ដល់​អនុសាសន៍ឲ្យ​តែងតាំង​មនុស្ស​ដែល​មាន​សមត្ថ​ភាព​ក្នុង​ការគ្រប់គ្រង ដែល​មាន​បទពិសោធន៍ និង​មាន​ប្រព័ន្ធ​ស្រាប់​ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ហិរញ្ញវត្ថុ បញ្ហា​ច្បាប់​និង​បច្ចេកទេស ព្រមទាំង​មាន​ធនធាន និង​ទំនាក់ទំនង​ដើម្បី​ធានា​ថា​ខុន​ដូ​ត្រូវបាន​គ្រប់គ្រង​យ៉ាង​មាន​ប្រសិទ្ធិភាព​។​
​ជា​សេចក្តីសន្និដ្ឋាន ការព្រាង​បទបញ្ជា​ផ្ទៃក្នុង និង​ជម្រើស​នៃ​ការគ្រប់គ្រង​ត្រឹមត្រូវ គឺ​មាន​សារៈសំខាន់​ដើម្បី​រក្សា​តម្លៃ​នៃ​ខុន​ដូ និង​ធានា​ថា​អគារ​ដំណើរការ​ដោយ​ជោគជ័យ​។ អគារ​ខុន​ដូ​ដែល​មាន​គុណភាព​ខ្ពស់​តែ​ម្យ៉ាង គឺ​មិន​គ្រប់គ្រាន់​ទេ​ដើម្បី​ទាក់ទាញ​អ្នក​ទិញ​ដែល​មាន​គុណភាព និង​ការផ្តល់​នូវ​គុណភាព​ជីវិត​នៅក្នុង​ខុន​ដូ​។ បទបញ្ជា​ផ្ទៃក្នុង​ច្បាស់លាស់ និង​ទូលំទូលាយ ភ្ជាប់​ជាមួយ​នឹង​ការគ្រប់គ្រង​ដែល​មាន​គុណសម្បត្តិ​ខ្ពស់ និង​ការអភិវឌ្ឍន៍​ដែល​មាន​គុណភាព​ខ្ពស់ នឹង​ទាក់ទាញ​វិនិយោគិន និង​អ្នក​ជួល​។​
អំពី​អ្នកនិពន្ធ​
ING Sophealeak និង Charles Amar មេធាវី​នៅ​ការិយាល័យ​មេធាវី Bun & Associates ធ្វើ​ការផ្ដល់​ប្រឹក្សា​ដល់​អតិថិជន​ក្នុង​ស្រុក និង​បរទេស ដែល​កំពុង​ស្វែងរក​ដំបូន្មាន​ពី​អ្នកជំនាញ និង​ដំណោះស្រាយ​ថ្មីៗ​ក្នុង​ការដោះស្រាយ​ប្រតិបត្តិ​ការសំខាន់ៗ និង​ស្មុគស្មាញ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​អចលនទ្រព្យ​ដើម និង​អចលនទ្រព្យ​ដែល​ធ្វើការ​អភិវឌ្ឍន៍​។ ការងារ​របស់​ពួកគេ​រួម​មាន​ការផ្តល់​យោបល់​លើ​បញ្ហា​ទាំងអស់​ដែល​ទាក់ទង​ទៅ​នឹង​ការវិនិយោគ​លើ​អចលនទ្រព្យ គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍ ការសាងសង់ និង​ការគ្រប់គ្រង​ទ្រព្យ​សកម្ម​។ ក្រុម​ការងារ​ផ្នែក​អចលនទ្រព្យ​របស់​យើង​ក៏​មាន​ជំនាញ និង​បទពិសោធ​ក្នុង​ការផ្តល់​យោបល់​ដល់​អតិថិជន​លើ​បញ្ហា​ដែល​ទាក់ទង​ទៅនឹង​សម្បទាន​ដី​សេដ្ឋកិច្ច តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស វិស័យ​កសិកម្ម បរិស្ថាន និង​ការរុករក​រ៉ែ​ផងដែរ​។​
​សម្រាប់​ព័ត៌មាន​បន្ថែម​សូម​ទាក់ទង​មក​យើង​នៅ ៖ Bun & Associates
​ផ្ទះ​លេខ ២៩ ផ្លូវ ២៩៤ ភ្នំពេញ ប្រទេស​កម្ពុជា ប្រអប់​សំបុត្រ​លេខ ២៣២៦
F : +855 23 999 566
​ការចុះផ្សាយ​នេះ​គឺ​សម្រាប់​ជា​ព័ត៌មាន​ប៉ុណ្ណោះ​។ វា​មិន​មាន​បំណង​បង្ហាញ​ពី​សមត្ថភាព​យល់ដឹង និង​មិន​មាន​លក្ខណៈ​ជា​កាតព្វកិច្ច​ផ្លូវច្បាប់ និង​មិន​អាច​យោង​ជា​ដំបូន្មាន​ផ្នែក​ច្បាប់​នោះ​ទេ​។ អ្នក​ត្រូវ​តែ​ស្វែងរក​ដំបូន្មាន​ជាក់លាក់​តម្រូវ​តាម​តាម​កាលៈទេសៈ​របស់​អ្នក​។​
​រាល់​ការប្រើប្រាស់​ព័ត៌មាន​ដែល​មាន​ក្នុង​អត្ថបទ​នេះ ឬ​ការទទួលយក​អត្ថបទ​នេះ មិន​មាន​បំណង​បង្កើត ឬ​មិន​បង្កើត​នូវ​ទំនាក់ទំនង​មេធាវី និង​កូនក្តី រវាង​អ្នក និង​ការិយាល័យ​មេធាវី Bun & Associates នោះទេ​។ លើកលែងតែ​មាន​ការចង្អុល​បង្ហាញ​ផ្សេង ការិយាល័យ​មេធាវី Bun & Associates ជា​ម្ចាស់​កម្មសិទ្ធិ​នៃ​អត្ថបទ​នេះ​។ ប្រសិនបើ​អ្នក​ផលិត​ឡើង​វិញ ឬ​ប្រើ​អត្ថបទ​នេះ ឬ​ផ្នែក​ណាមួយ​នៃ​អត្ថបទ​នៅ​ក្នុង​ផ្លូវ​ណា​មួយ​នោះ វា​គឺជា​ការទទួលខុសត្រូវ​របស់​អ្នក​ក្នុង​ការទទួល​បាន​ការ​យល់ព្រម​សម្រាប់​ការប្រើប្រាស់​តាម​ការចាំបាច់ ។​