ជប៉ុនបង្ហាញផែនការចង់សាងសង់អាងប្រព្រឹត្តកម្មទឹកកខ្វក់ធំៗ ៣ទៀត ត្រឹមឆ្នាំ ២០៣៥
រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ក្រោមកិច្ចសហការជាមួយទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន (JICA) បានបង្ហាញផែនការមេគ្រោងសាងសង់អាងប្រព្រឹត្តកម្មទឹកកខ្វក់ធំៗ ០៣ បន្ថែមទៀត ក្នុងអំឡុងឆ្នាំ២០២៦ ដល់ឆ្នាំ២០៣៥ បន្ទាប់ពីដំណាក់កាលសាកល្បងនៅបឹងជើងឯកបានចាប់ផ្តើម កាលពីចុងខែឧសភា កន្លងទៅ។
បើតាមផែនការអភិវឌ្ឍទីក្រុងនិរន្តភាពសម្រាប់រាជធានីភ្នំពេញ (២០១៨-២០៣៥) សាលាក្រុង ជ្រើសរើសបឹងត្របែក បឹងទំពុន និងបឹងតាមោក ជាទីតាំងមានសក្តានុពលក្នុងការសិក្សា និងសាងសង់គម្រោងទាំង ៣ ហើយនឹងបែកចែកជា ៣ ដំណាក់កាលផ្សេងគ្នា៖
-គម្រោងដំណាក់កាលទី១ គ្រោងសាងសង់ក្នុងឆ្នាំ២០២៦ ដែលមានសមត្ថភាពចម្រោះទឹកកខ្វក់បានចំណុះ ៥៨ ០០០ម៉ែត្រគូប ក្នុង១ថ្ងៃ
-គម្រោងដំណាក់កាលទី២ គ្រោងសាងសង់ក្នុងឆ្នាំ២០៣១ ដែលមានសមត្ថភាពចម្រោះទឹកកខ្វក់បានចំណុះ ៣៨ ០០០ម៉ែត្រគូប ក្នុង១ថ្ងៃ
-គម្រោងដំណាក់កាលទី៣ គ្រោងសាងសង់ក្នុងឆ្នាំ២០៣៥ ដែលមានសមត្ថភាពចម្រោះទឹកកខ្វក់បានចំណុះ ១៨១ ០០០ម៉ែត្រគូប ក្នុង១ថ្ងៃ
យ៉ាងមិញ គម្រោងទាំង ៣ ដំណាក់កាលខាងលើនេះ អាចអនុវត្តបានទៅតាមការគ្រោងទុក អាស្រ័យលើលទ្ធភាពហិរញ្ញវត្ថុពីដៃគូអភិវឌ្ឍផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា បច្ចុបន្នគម្រោងដែលបានចាប់ផ្តើមសាងសង់នៅបឹងជើងឯក កាលពីចុងខែឧសភា កន្លងទៅ គឺជាគម្រោងដំណាក់កាលសាកល្បង។
គម្រោងនេះ មានតម្លៃជាង ២៧លានដុល្លារ ក្រោមជំនួយរបស់ជប៉ុន គ្រោងបញ្ចប់ឆ្នាំ២០២៣ ដែលមានសមត្ថភាពចម្រោះទឹកកខ្វក់បាន ៥០០០ម៉ែត្រគូប ក្នុង១ថ្ងៃ។ (អានបន្ថែម)