សៀមរាប នឹងបង្កើតទីក្រុងទេសចរណ៍ធម្មជាតិតម្លៃជាង៣លានដុល្លារ
បន្ទាប់ពីរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានអនុម័តឲ្យក្រុមហ៊ុនវិនិយោគកោះសង្សារ (SONG SAA Collective) ដើម្បីអភិវឌ្ឍ​កោះដែលមានឈ្មោះថា​​​ “កោះសង្សារ” ក្នុងឆ្នាំ២០១២កន្លងមក ហើយបច្ចុប្បន្នក្រុមហ៊ុនមួយនេះ​បានកំពុង​សម្លឹងមើលឱកាសវិនិ​យោគទីក្រុងទេសចរណ៍មួយកន្លែងស្ថិតក្នុងស្រុកបន្ទាយស្រី ​ខេត្តសៀមរាម។
បើយោងតាមសេចក្តីប្រកាសរបស់ក្រសួង​បរិស្ថានបានឲ្យដឹងថា ក្រុមហ៊ុនវិនិយោគកោះសង្សារនេះ នឹង​ចំណាយទុនដំបូងជាង​​ ៣លានដុល្លារអាមេរិក​ ដោយអភិវឌ្ឍលើទំហំផ្ទៃដី៤០០​ហិកតា​ ដែលក្រុមហ៊ុនបានទិញពីប្រជាពលរដ្ឋរួចហើយ ។
ប្រភពដដែលបានបន្ថែមថា ការបង្កើតទេសចរណ៍ធម្មជាតិ នឹងមានសណ្ឋាគារជាលក្ខណៈបឹងកាឡូ ដែលអាចទស្សនាសត្វស្លាបនៅក្បែរបឹងធម្មជាតិមួយកន្លែង មានផ្ទះវីឡា ផ្ទះស្នាក់ អាងហែលទឹក ស្ប៉ា-ម៉ាស្សា សាលារៀន មជ្ឍមណ្ឌលសាសនា កន្លែងសមាធិ និងកន្លែងកំសាន្តជាមួយធម្មជាតិផ្សេងទៀតផងដែរ។
នាយកក្រុមហ៊ុនវិនិយោគកោះសង្សារលោក​ Rory HUNTER បានគូសបញ្ជាក់ថា ក្រុមហ៊ុនរបស់លោក​បានត្រៀមដីជាង១ហិកតា នៅជុំវិញបឹងធម្មជាតិនៅក្បែរកន្លែងគម្រោងដ៏ធំមួយនេះ ដើម្បីចូលរួមអភិរក្សមច្ឆាជាតិ និងសត្វស្លាបគ្រប់ប្រភេទ។