កម្ពុជាជំរុញឲ្យវិស័យឯកជនវិនិយោគលើគម្រោងផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-បាវិតថវិកា
ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល ទេសរដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនបានជម្រុញឲ្យវិស័យឯកជនធ្វើការវិនិយោគនៅគម្រោងផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-បាវិត (Phom Penh-Bavet Express Way) ដែលមានតម្លៃជាង ៣,៨ ពាន់លានដុល្លារ បន្ទាប់ពីការសិក្សាត្រូវបានបញ្ចប់។
“ក្នុងដំណាក់កាលនេះJICA ឬទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិនៃប្រទេសជប៉ុន បានបញ្ចប់ការសិក្សារបស់ខ្លួនទៅលើគម្រោងផ្លូវល្បឿនលឿនមួយនេះទៅហើយ។ ប៉ុន្តែរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាមិនទាន់ទទួលបានថវិកាសម្រាប់គម្រោងនេះនៅឡើយទេ” បើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល។
“ដូច្នេះកម្ពុជាបើកចំហរឲ្យវិស័យឯកជនមានចំណែកក្នុងការជួយវិនិយោគលើគម្រោងនេះ ដែលនឹងអាចធ្វើទៅបានក្នុងកិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូរវាងវិស័យឯកជននិងសាធារណៈដែលហៅកាត់ថា PPP (Public–Private Partnership) ឬក៏ក្នុងកិច្ចព្រមព្រៀងសាងសង់ដំណើរការ និងផ្ទេរត្រលប់ (Build–Operate–Transfer-BOT)។”
ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល បានបន្តទៀតថា “យើងចង់ជម្រុញគម្រោងនេះចាប់ផ្តើមឲ្យបានឆាប់តាមដែលអាចធ្វើទៅបាន ព្រោះថាផ្លូវនេះមានសារៈសំខាន់ដែលភ្ជាប់ពីកម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសវៀតណាមហើយវាក៏ជាផ្នែកមួយនៃផែនការមេក្នុងវិស័យដឹកជញ្ជូនឬ Logistic Master Plan នៃប្រទេសកម្ពុជា”។
យោងតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបានឲ្យដឹងថា “ការសាងសង់គម្រោងនេះនឹងត្រូវចាប់ផ្តើមនៅពេលដែលរដ្ឋាភិបាលអាចស្វែងរកថវិកាវិនិយោគបាន។ គម្រោងនេះក៏ជាគម្រោងមួយក្នុងចំណោមគម្រោងធំៗ ចំនួន១៥ របស់ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនផងដែរ”។
ទោះជាយ៉ាងណាក្តី ខណៈពេលកំពុងរង់ចាំការធ្វើផ្លូវល្បឿនលឿននេះ កម្ពុជាក៏កំពុងធ្វើការជាមួយ JICA លើគម្រោងពង្រីកផ្លូវជាតិលេខ១ ពីភ្នំពេញទៅអ្នកលឿង។