វិស្វកម្មអច្ឆរិយៈនៃពិភពលោក៖ ស្ពានសម្រាប់ផ្លូវដែកខ្ពស់បំផុតក្នុងលោកជិតបញ្ចប់ហើយនៅក្នុងប្រទេសឥណ្ឌា
នេះជាអត្ថបទលើកដំបូងនៅក្នុងវិស្វកម្មអច្ឆរិយៈនៃពិភពលោករបស់យើង
ស្ពានផ្លូវដែកខ្ពស់បំផុតរបស់ពិភពលោកស្ថិតនៅក្នុងតំបន់ជ្រលងភ្នំចោតខ្លាំងនៃភាគខាងជើងប្រទេសឥណ្ឌា ដោយការមើលឃើញ វាមានកម្ពស់ 356 ម៉ែត្រ ពីលើផ្ទៃទន្លេ Chenab ក្នុងជ្រលងភ្នំ Kashmir នៃភ្នំហិម៉ាឡៃយ៉ា ជាស្ពានដែលមានគ្រឿងបង្គុំដោយដែក មានកម្ពស់ខ្ពស់ជាងទួអឺហ្វែល។ រចនាដោយក្រុមហ៊ុន WSP ដែលជាក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាកម្មវិស្វកម្ម និងឌីហ្សាញកម្រិតអន្តរជាតិ ស្ពាននេះក៏ជាគុណសម្បត្តិនៃវិស្វកម្ម ភាពប៉ិនប្រសប់ និងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលផងដែរ។
កម្មករសំណង់ និងវិស្វករបានប្រឈមនឹងគ្រោះថ្នាក់យ៉ាងខ្លាំង រួមទាំងជ្រលងភ្នំដែលមានជម្រាលថ្មចោត អាកាសធាតុដែលនាំមកនូវខ្យល់បក់ខ្លាំង ព្រិល និងទឹកកក និងទីតាំងដាច់ស្រយាល។ ស្ពាន Chenab ក៏ស្ថិតនៅក្នុងតំបន់រញ្ជួយដីសកម្មផងដែរ។
ក្រុម​ការងារទាំងអស់​បាន​ប្រើ​ឧបករណ៍​ស្ទូច​ខ្សែ​កាប​ដ៏​ធំ​ប្រវែង​ 915ម៉ែត្រ ​ដែល​បាន​ដំឡើង​នៅ​ច្រាំង​ទន្លេ Chenab ដើម្បី​ពង្រីក​ច្រាំង​ទន្លេ។ គេបានដំឡើងជើងទ្រដែកទប់ទល់នឹងទំនាញផែនដី និងសសរបេតុងចូលទៅក្នុងជញ្ជាំងថ្មដែលអាចទប់ទល់នឹងការរញ្ជួយដីកម្រិត 8.0 រិចទ័រ ខ្យល់បក់ 257 គីឡូម៉ែត្រក្នុងមួយម៉ោង និងសីតុណ្ហភាពអវិជ្ជមាន -20អង្សារ។ ប៉ុន្តែលើសពីគ្រឿងចក្រធុនធ្ងន់ គម្រោងនេះក៏តម្រូវឱ្យមានការរៀបចំផែនការច្បាស់លាស់ ការវិភាគលម្អិតអំពីគ្រោះថ្នាក់ និងការត្រួតពិនិត្យយ៉ាងស្មុគ្រស្មាញផងដែរ ដើម្បីធានាសុវត្ថិភាព និងវឌ្ឍនភាពនៃការសាងសង់។
នេះគឺជាកន្លែងដែលកម្មវិធីវិស្វកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធកំពុងឋិតនៅ។ វាជួយអ្នករចនា និងអ្នកសាងសង់នូវគំរូនៃព័ត៌មានលម្អិតគ្រប់វិនាទីអំពីចលនាគ្រឿងបង្គុំរបស់ស្ពាន និងការបង្កើនសុវត្ថិភាព និងប្រសិទ្ធភាព។ ការធ្វើគំរូ 3D បានអនុញ្ញាតឱ្យពួកគេរៀបចំផែនការ និងអាចសាងសង់ក្នុងដីចំណោតខ្លាំង ព្រមទាំងដោះស្រាយលក្ខខណ្ឌវិស្វកម្មកម្រិតខ្ពស់។ កម្មវិធីបន្ទាប់បន្សំផ្សេងទៀត គឺសម្រាប់ធានាបានថាក្រុមការងារគម្រោងអាចអនុវត្តការត្រួតពិនិត្យទីតាំងសំខាន់ៗបានទាន់ពេលវេលាដោយសុវត្ថិភាព។ ដំណោះស្រាយទាំងនេះបានកាត់បន្ថយដំណើរការសិក្សាវាស់វែងរហូតដល់ 225 ថ្ងៃ និងកាត់បន្ថយពេលវេលាត្រួតពិនិត្យសំណង់ចំនួន 80%។
ទិដ្ឋភាពពីលើអាកាសនៃរូបភាពរចនាដែលពណ៌នាអំពីដីចំណោតតាមដងទន្លេដែលបំបែកការដ្ឋានសំណង់ជាពីរ
ផ្លូវដែកឥណ្ឌាបានដំណើរការសាកល្បងជោគជ័យ ដោយប្រើរថភ្លើងចំនួនប្រាំបីឆ្លងកាត់ស្ពានដើម្បីបំបែកកំណត់ត្រា ដែលជាជំហានដ៏សំខាន់ឆ្ពោះទៅរកការចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការផ្លូវដែកជាផ្លូវការ។
មន្ត្រីរដ្ឋការបានប្រកាសស្ពាន Chenab ជាកន្លែងផ្លាស់ប្តូរដ៏មានសក្តានុពលសម្រាប់ពាណិជ្ជកម្ម និងទេសចរណ៍ក្នុងស្រុក។ ស្ពាននេះអាចតភ្ជាប់ផ្លូវដែកគ្រប់រដូវកាល ផ្តល់ការជំរុញដែលរំពឹងទុកដល់វិស័យឧស្សាហកម្ម កសិកម្ម និងការកែលម្អគុណភាពជីវិត និងផលិតភាពសម្រាប់អ្នកដំណើរ និងប្រជាពលរដ្ឋក្នុងតំបន់។
លោក Michael Kugelman នាយកវិទ្យាស្ថានអាស៊ីខាងត្បូងនៅ Wilson Center បាននិយាយនៅក្នុងបទសម្ភាសន៍ថ្មីៗនេះជាមួយទូរទស្សន៍ CNN ថា “ស្ពាន និងការតភ្ជាប់ដ៏មហិមានេះ មានន័យថាជាការបង្កើត នឹងរៀបចំគម្រោងដោយទីក្រុងញូវដែលី ថាជាជ័យជំនះដ៏ធំមួយផ្សេងទៀតសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងតំបន់”។
ក្រសួងផ្លូវដែកឥណ្ឌាបាននិយាយថា ស្ពាននេះតំណាងឱ្យ “ការលោតផ្លោះដ៏អស្ចារ្យ” ឆ្ពោះទៅរកការរួមបញ្ចូលជ្រលង Kashmir ជាមួយទីក្រុង Jammu និងបណ្តាញផ្លូវដែកឥណ្ឌាដ៏ទូលំទូលាយ។ ក្រសួងបាននិយាយនៅក្នុងសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានមួយថា “ស្ពាននេះនឹងជំរុញឱ្យមានសមាហរណកម្មសង្គមដោយការសម្របសម្រួលចលនារបស់មនុស្ស និងទំនិញកាន់តែងាយស្រួល ដោយហេតុថា ការជំរុញ ការផ្លាស់ប្តូរវប្បធម៌ ការអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងតំបន់ និងការជំរុញសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ចកាន់តែប្រសើរ”។
ស្ពាននេះគឺជាផ្នែកមួយនៃគម្រោងទ្រង់ទ្រាយធំដើម្បីពន្លឿនការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចសង្គមនៅក្នុងតំបន់ Kashmir Ladakh ដោយភ្ជាប់រដ្ឋនៅព្រំដែនដាច់ស្រយាលជាមួយប្រទេសផ្សេងទៀតតាមរយៈបណ្តាញផ្លូវដែកឥណ្ឌា។ គម្រោង Jammu-Udhampur-Srinagar-Baramulla Rail Link (USBRL) ដែលដឹកនាំដោយក្រសួងផ្លូវដែកឥណ្ឌា នឹងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូនរបស់តំបន់នេះ តាមរយៈផ្លូវរូងក្រោមដី និងស្ពាន ដែលនឹងសាងសង់ជាបន្តបន្ទាប់ រួមទាំងស្ពាន Chenab នេះផងដែរ។
ផ្លូវជាតិ Srinagar-Jammu បច្ចុប្បន្នគឺជាផ្លូវគោកតែមួយគត់ដែលតភ្ជាប់ Kashmir ជាមួយប្រទេសឥណ្ឌា។ ការធ្វើដំណើររបស់ប្រជាជន និងយោធានៅលើផ្លូវកោងប្រវែង 297 គីឡូម៉ែត្រ គឺមិនអាចទាយទុកជាមុនបាន និងភាពមិនប្រាកដប្រជាដោយសារតែគ្រោះថ្នាក់ញឹកញាប់ ការបិទ និងការកកស្ទះដែលបណ្តាលមកពីអាកាសធាតុ ដូចជារដូវរងាដ៏អាក្រក់ ភ្លៀងធ្លាក់ខ្លាំង និងរអិលការបាក់ដីជាដើម។ល។ ការដឹកជញ្ជូនផ្លែប៉ោម ដែលជាផលិតផលកសិកម្មកំពូលមួយក្នុងតំបន់ ជាកត្តាជំរុញសេដ្ឋកិច្ច ដែលជាធម្មតាត្រូវចំណាយពេលពីរថ្ងៃតាមឡានដឹកទំនិញពីជ្រលងភ្នំទៅញូវដេលី។
លោក Anil Kumar Mehendru អនុប្រធានសមាគមផ្លែឈើ Kashmir ថ្មីបានប្រាប់ CNN ថា “យើងកំពុងមានបញ្ហាជាច្រើនដែលឆ្លងកាត់ផ្លូវ” ។ “នៅពេលដែលយើងតភ្ជាប់ផ្លូវដោយរថភ្លើងជាមួយប្រទេសឥណ្ឌាទៅតំបន់ផ្សេងទៀត វានឹងមានការជំរុញដ៏ធំមួយ”។