នៅក្នុងការប្តេជ្ញាចិត្តដ៏សំខាន់ចំពោះកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា ធនាគារពិភពលោកបានប្រកាសការគាំទ្ររបស់ខ្លួនចំពោះមហិច្ឆតារបស់ប្រទេសនេះក្នុងការក្លាយជាមជ្ឈមណ្ឌលដឹកជញ្ជូនប្រកបដោយការប្រកួតប្រជែងខ្ពស់នៅក្នុងតំបន់។ ការប្រកាសនេះធ្វើឡើងដោយលោកស្រី Tania Meyer នាយកធនាគារពិភពលោកប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា ក្នុងអំឡុងសន្និសីទជាវីដេអូមួយផ្តោតលើវិធីសាស្រ្ត និងដំណើរការសម្រាប់ការប្រមូលទិន្នន័យទាក់ទងនឹងសន្ទស្សន៍ការអនុវត្តភ័ស្តុភារ(LPI) នៅថ្ងៃទី៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភស្តុភារជាតិបានកោតសរសើរដល់អ្នកជំនាញរបស់ធនាគារពិភពលោកសម្រាប់ការយល់ដឹងយ៉ាងទូលំទូលាយអំពី LPI ។ ឯកឧត្តមបានសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃការបន្តកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងចំណោមភាគីពាក់ព័ន្ធ និងបានអំពាវនាវឱ្យមានការគាំទ្រជាបន្តបន្ទាប់ពីធនាគារពិភពលោកក្នុងការលើកកម្ពស់វិស័យភ័ស្តុភាររបស់កម្ពុជា។
លោកស្រី Meyer បានរំលឹកឡើងវិញនូវការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ធនាគារពិភពលោកក្នុងការធ្វើជាដៃគូជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដោយសង្កត់ធ្ងន់លើគោលដៅរួមក្នុងការលើកកម្ពស់ប្រទេសជាមជ្ឈមណ្ឌលដឹកជញ្ជូនដែលមានសក្តានុពលខ្លាំង និងការប្រកួតប្រជែងខ្ពស់ក្នុងតំបន់។
គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះស្របតាមការផ្តោតជាយុទ្ធសាស្ត្ររបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាលើវិស័យដឹកជញ្ជូន និងភស្តុភារកម្ម ដែលត្រូវបានកំណត់ថាជាវិស័យអាទិភាពកំពូលសម្រាប់ការអនុវត្តគម្រោងភាពជាដៃគូសាធារណៈ និងឯកជន ពីឆ្នាំ២០២៥ ដល់ឆ្នាំ២០៣៥។ រដ្ឋាភិបាលបានកំណត់វិស័យនេះ រួមជាមួយនឹងវិស័យថាមពល និងសេវាសាធារណៈ ដែលជាកត្តាសំខាន់សម្រាប់ជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងការទាក់ទាញកម្រិតខ្ពស់។ (អានបន្ថែម)
នៅពេលដែលប្រទេសកម្ពុជាចាប់ផ្តើមដំណើរផ្លាស់ប្តូរនេះ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងរដ្ឋាភិបាល និងធនាគារពិភពលោកត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងជំរុញហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូន ត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់ការកើនឡើងនូវឱកាសសេដ្ឋកិច្ច និងសមាហរណកម្មក្នុងតំបន់។