កម្ពុជាកំពុងបោះជំហានយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជំរុញសេដ្ឋកិច្ចរបស់ខ្លួន និងទាក់ទាញការវិនិយោគពីបរទេស ដោយប្រកាន់យកស្តង់ដារអន្តរជាតិថ្មីចំនួន ២១ ជាស្តង់ដារជាតិ។ ការសម្រេចចិត្តដ៏សំខាន់នេះត្រូវបានធ្វើឡើងក្នុងកិច្ចប្រជុំលើកទី៣០ របស់ក្រុមប្រឹក្សាស្តង់ដារជាតិនៅថ្ងៃទី៣០ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ ដែលផ្តោតលើការពិនិត្យឡើងវិញ និងអនុម័តស្តង់ដារសំខាន់ៗនៅទូទាំងវិស័យផ្សេងៗ។
ការអនុម័តស្តង់ដារទាំងនេះ ស្របតាមគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់អាស៊ាន និងស្តង់ដារក្នុងតំបន់ ដើម្បីគាំទ្រដល់មហិច្ឆតារបស់កម្ពុជាក្នុងការក្លាយជាសមាជិកពេញលេញនៃអង្គការស្តង់ដារអន្តរជាតិ (ISO)។ ស្តង់ដារថ្មីនេះមានគោលបំណងជំរុញការអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងឧស្សាហកម្មជាច្រើន ដើម្បីធានាឱ្យបាននូវសុវត្ថិភាពសម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់ និងបង្កើនសមត្ថភាពនាំចេញ។
ស្ដង់ដារដែលទើបអនុម័តថ្មីគ្របដណ្តប់លើវិស័យចម្រុះ រួមមានៈ
• ស្តង់ដារ ISO ចំនួនបី សម្រាប់ប្រព័ន្ធបំពង់ទុយយោប្លាស្ទិករងសម្ពាធ សម្រាប់បំពង់ចែកចាយទឹកស្អាត បំពង់បង្ហូរទឹក លូទឹកកខ្វក់
• ស្តង់ដារសម្រាប់ទឹកត្រី ទឹកស៊ីអ៊ីវ និងស្រាអង្ករ
• ស្តង់ដារ ISO ចំនួនប្រាំពីរ សម្រាប់ការគ្រប់គ្រងគុណភាព និងការបំពេញចិត្តអតិថិជន
• ស្ដង់ដារ UNECE ចំនួនប្រាំ សម្រាប់ឧបករណ៍ចំណាំងផ្លាត ឧបករណ៍បំភ្លឺ និងផ្តល់សញ្ញាយានយន្ត និងរ៉ឺម៉កសណ្តោង និងគន្លឹះទ្វារយានយន្ត
• ស្តង់ដារ ISO ចំនួនបី សម្រាប់ពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក និងប្រតិបត្តិការឌីជីថល ដើម្បីធានាសុវត្ថិភាពនៃការធ្វើអាជីវកម្មពីធុរកិច្ចទៅអ្នកប្រើប្រាស់។
ក្រុមប្រឹក្សាស្តង់ដារជាតិកាលពីពេលថ្មីៗកន្លងទៅនេះ បានពិនិត្យឡើងវិញនូវសំណើចំនួន៤១ និងបានអនុម័តដោយជោគជ័យនូវស្តង់ដារជាតិថ្មីចំនួន៣៦ ដែលនេះជាការឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះគុណភាព និងសុវត្ថិភាពនៅទូទាំងក្រុមប្រឹក្សា។រ។ (អានបន្ថែម)
ការអនុវត្តស្ដង់ដារទាំងនេះ ត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងមិនត្រឹមតែជួយជំរុញការប្រកួតប្រជែងឧស្សាហកម្មប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងធានាបាននូវការអនុលោមតាមបទប្បញ្ញត្តិអន្តរជាតិផងដែរ។ សកម្មភាពយុទ្ធសាស្ត្រនេះនឹងពង្រឹងបន្ថែមទៀតដល់សមាហរណកម្មរបស់កម្ពុជាទៅក្នុងទីផ្សារក្នុងតំបន់ និងពិភពលោក ដោយបង្កើតបរិយាកាសអំណោយផលបន្ថែមទៀតសម្រាប់ការវិនិយោគ និងកំណើនសេដ្ឋកិច្ច។
ជាមួយនឹងការអភិវឌ្ឍន៍ទាំងនេះ កម្ពុជាបានត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចក្នុងការពង្រឹងតួនាទីរបស់ខ្លួននៅលើឆាកពិភពលោក ដោយធ្វើឱ្យវាក្លាយជាគោលដៅទាក់ទាញសម្រាប់អ្នកវិនិយោគដែលកំពុងស្វែងរកឱកាសថ្មីៗនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍។