នៅក្នុងវិធានការដ៏សំខាន់មួយដើម្បីដោះស្រាយការបំពុលបរិយាកាស រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានប្រកាសអនុវត្តស្តង់ដារឥន្ធនៈ EURO 5 ដែលត្រូវបានកំណត់ឱ្យចូលជាធរមាននៅឆ្នាំ២០២៥។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះមានគោលបំណងលើកកម្ពស់គុណភាពខ្យល់ និងការពារសុខភាពសាធារណៈដោយគ្រប់គ្រងការបំភាយប្រេងឥន្ធនៈ។
នេះបើតាមសេចក្តីជូនដំណឹងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ស្តីពីការអនុវត្តស្តង់ដារប្រេងឥន្ធនៈប្រភេទ៥ (EURO 5) ចាប់ពីឆ្នាំ២០២៥។
បើតាមសេចក្តីជូនដំណឹង រាជរដ្ឋាភិបាល បានឯកភាព ២ចំណុច គឺ១- អនុវត្តស្តង់ដារប្រភេទ៥ សម្រាប់ប្រេងម៉ាស៊ូត ចាប់ពីពេលនេះតទៅ និង២-កំណត់រយៈពេលអន្តរកាល ៦ខែ ក្នុងការបញ្រ្ជាបប្រេងសាំងស្តង់ដារ EURO 5 ក្នុងទីផ្សារកម្ពុជា និង ឈានទៅជំនួសប្រភេទប្រេងសាំងស្តង់ដារ EURO 4 ទាំងស្រុងតែម្តង។
បន្ថែមពីនេះ ឯកឧត្តម ខ្វៃ អាទិត្យា អនុរដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងបរិស្ថាន បានឱ្យដឹងថា សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ការអនុវត្តស្តង់ដារប្រេងឥន្ធនៈប្រភេទ៥ គឺសំដៅដាក់ចេញវិធានការទប់ស្កាត់ និងកាត់បន្ថយការបំពុលខ្យល់សាធារណៈ ទៅលើការគ្រប់គ្រងប្រេងឥន្ធនៈដែលមានផ្ទុកជាតិស្ពាន់ធ័រខ្ពស់ ដែលត្រូវអនុវត្តចាប់ពីថ្ងៃទី១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤តទៅ ដោយអនុវត្តស្តង់ដារកម្រិតស្ពាន់ធ័រ ដែលមានផ្ទុកក្នុងប្រេង ឥន្ធនៈប្រភេទ៥ (EURO V) ទាំងប្រភេទប្រេងសាំង និងប្រេងម៉ាស៊ូត។
គួរបញ្ជាក់ថា EURO 5 សំដៅទៅលើស្តង់ដារបំភាយទី៥ ដែលបានកំណត់ដោយសហភាពអឺរ៉ុប (EU) សម្រាប់រថយន្ត។ ស្តង់ដារទាំងនេះត្រូវបានរចនាឡើង ដើម្បីគ្រប់គ្រង និងកម្រិតនៃការបំពុលដែលបង្កគ្រោះថ្នាក់ដែលបញ្ចេញដោយរថយន្តដែលមានម៉ាស៊ីនចំហេះខាងក្នុង។ ស្តង់ដារ EURO 5 អនុវត្តចំពោះទាំងរថយន្តសាំង (សាំង) និងរថយន្តប្រើប្រេងម៉ាស៊ូត។
ស្តង់ដារ EURO5 បាននាំមកនូវភាពជឿនលឿនយ៉ាងសំខាន់នៅក្នុងបច្ចេកវិទ្យាត្រួតពិនិត្យការបំភាយឧស្ម័ន និងតម្រូវឱ្យក្រុមហ៊ុនផលិតរថយន្តទទួលយកប្រព័ន្ធទំនើបបន្ថែមទៀត។ បច្ចេកវិទ្យាទាំងនេះរួមមានការប្រើប្រាស់តម្រងភាគល្អិតប្រេងម៉ាស៊ូត (DPF) សម្រាប់កាត់បន្ថយការបំភាយ PM ចេញពីម៉ាស៊ីនម៉ាស៊ូត ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងម៉ាស៊ីនដែលប្រសើរឡើង និងប្រព័ន្ធបញ្ចេញឧស្ម័នផ្សង (EGR) ដែលមានប្រសិទ្ធភាពជាងមុន។
នៅពេលដែលប្រទេសកម្ពុជាឆ្ពោះទៅមុខជាមួយនឹងស្តង់ដារឥន្ធនៈថ្មីទាំងនេះ រដ្ឋាភិបាលមានគោលបំណងលើកកម្ពស់បរិស្ថានដែលមានសុខភាពល្អ និងលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតរបស់ប្រជាពលរដ្ឋតាមរយៈខ្យល់អាកាសបរិសុទ្ធ។