រដ្ឋបង្ហើបពីផែនការបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលភស្ដុភារកម្មដ៏ទំនើបមួយ នៅខេត្តព្រះសីហនុ
រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបង្ហើបពីការបង្កើតនូវមជ្ឈមណ្ឌលភស្តុភារកម្មដ៏ទំនើបមួយ ដែលជាគម្រោងមួយស្ថិតក្នុងគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍មជ្ឈមណ្ឌលភស្តុភារកម្មខេត្តព្រះសីហនុ។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះមានគោលបំណងធ្វើសមាហរណកម្មសេវាភស្ដុភារកម្មសម្រាប់ការលើកដាក់ទំនិញ និងទូកុងតឺន័រ ទាំងក្នុងស្រុក និងអន្ដរជាតិ។ នេះបើតាមជំនួបរវាងឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី អនុប្រធានទី១ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា និងប្រតិភូសាជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ (International Finance Corporation – IFC) នៃធនាគារពិភពលោក អំពីវឌ្ឍនភាពនៃការសិក្សាគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍មជ្ឈមណ្ឌលភស្តុភារកម្មខេត្តព្រះសីហនុ កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥។ បន្ថែមពីនេះ គម្រោងមជ្ឈមណ្ឌលភស្តុភារកម្មនេះ គ្រោងនឹងតភ្ជាប់ទៅតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសនៃកំពង់ផែព្រះសីហនុ (SPSEZ) ដែលនឹងចូលរួមបង្កើនសមត្ថភាពផ្ទុកទំនិញរបស់កំពង់ផែ ក៏ដូចជាជំរុញទៅដល់ការរីកលូតលាស់នៃវិស័យភស្ដុភារកម្មនៅប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។ ក្រៅពីការផ្ដល់នូវសេវាភស្ដុភារកម្មបែបប្រពៃណីដូចជាការដឹកជញ្ជូន, ការផ្ទុកទំនិញ, ការប្រមូលផ្តុំទំនិញ និងការចែកចាយទំនិញ, មជ្ឈមណ្ឌលភស្តុភារកម្មទំនើបនេះ ក៏នឹងផ្ដល់នូវសេវាកម្មបន្ថែមផ្សេងទៀតដូចជា ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងទំនិញ និងការបំពេញបែបបទពន្ធគយសម្រាប់ទំនិញចេញចូល និងសម្រួលទៅដល់អ្នកផ្ដល់សេវាកម្មផ្សេងៗទៀត ដូចជា ឃ្លាំងផ្ទុកទំនិញជាប់ពន្ធ (Bonded Warehousing) ជាដើម។ គម្រោងនេះ ក៏នឹងនាំមកនូវសេវាភស្ដុភារកម្មបែបថ្មី ដូចជា ខ្សែច្រវ៉ាក់ទំនិញត្រជាក់ (Cold Chain), ការផ្ទុកទំនិញរាយដែលតិចជាងកុងតឺន័រ (Less than container load), និងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងអ្នកផ្គត់ផ្គង់ទំនិញ […]
ក្រុមហ៊ុនចិនប្រកាសចង់បើករោងចក្រកាត់ដេរនៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស ៣កន្លែង នៅកម្ពុជា
នៅក្នុងការផ្លាស់ប្តូរដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់ឧស្សាហកម្មកាត់ដេរនៅកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុនចិន Nanchang Shunmin បានប្រកាសពីចេតនារបស់ខ្លួនក្នុងការបង្កើតរោងចក្រកាត់ដេរនៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសចំនួនបីនៅទូទាំងប្រទេស។ ការប្រកាសនេះធ្វើឡើងក្នុងជំនួបនាពេលថ្មីៗនេះរវាងលោក គង់ ពុទ្ធា អនុព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជានៅទីក្រុងប៉េកាំង និងតំណាងមកពី Nanchang Shunmin ខណៈដែលពួកគេបានពិភាក្សាអំពីសក្តានុពលនៃការវិនិយោគ និងការបណ្តាក់ទុនអាជីវកម្មនៅកម្ពុជា។ ក្រុមហ៊ុនមានចំណាប់អារម្មណ៍ជាពិសេសក្នុងការបង្កើតរោងចក្រនៅតាមទីតាំងសំខាន់ៗមួយចំនួន រួមមានតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសភ្នំពេញ តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសខេត្តព្រះសីហនុ និងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសមហាថានក្នុងខេត្តស្វាយរៀង។ ការអភិវឌ្ឍន៍នេះស្របតាមនិន្នាការដែលកំពុងបន្តនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលការវិនិយោគរបស់ចិនបានជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ជាប្រភពមួយក្នុងចំណោមប្រភពដើមទុនបរទេសកំពូលអស់រយៈពេលជាងមួយទសវត្សរ៍មកហើយ។ យោងតាមក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា (CDC) ក្នុងរយៈពេលពីរខែដំបូងនៃឆ្នាំ២០២៥ CDC បានអនុម័តគម្រោងវិនិយោគចំនួន ១១២ ដែលមានទំហំទឹកប្រាក់ជាង ១ពាន់លានដុល្លារ។ គួរកត់សម្គាល់ថា ការវិនិយោគពីប្រទេសចិនមានជិត ៨០% នៃចំនួនសរុបនេះ។ ដោយសារសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាបន្តទាក់ទាញការវិនិយោគពីបរទេស សក្តានុពលនៃការបង្កើតរោងចក្រកាត់ដេរទាំងនេះអាចជំរុញទីផ្សារការងារក្នុងស្រុកបន្ថែមទៀត និងលើកកំពស់សមត្ថភាពផលិតកម្មរបស់ប្រទេស។ - Video Advertisement -
នៅក្នុងការផ្លាស់ប្តូរដ៏សំខាន់មួយ ដើម្បីបង្កើនហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ចរបស់ខ្លួន រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានប្រកាសពីគម្រោងវិនិយោគជិត ១ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ក្រុងព្រះសីហនុ ទៅជាមជ្ឈមណ្ឌលដឹកជញ្ជូនក្នុងតំបន់នៅឆ្នាំ ២០២៩។ ការវិនិយោគនេះនឹងត្រូវបានអនុវត្តជាបីដំណាក់កាលសំខាន់ៗ ដោយដំណាក់កាលទី១ នៃការអភិវឌ្ឍន៍កំពង់ផែក្រុងព្រះសីហនុបានបើកដំណើរការរួចហើយកាលពីឆ្នាំមុន ដោយប្រើប្រាស់ថវិកាកម្ចីពីប្រទេសជប៉ុនប្រមាណ ២០០លានដុល្លារអាមេរិក។ មូលនិធិដែលនៅសេសសល់ ត្រូវបានប៉ាន់ស្មានថាមានចំនួន ប្រមាណ ៦០០លានដុល្លារអាមេរិក សម្រាប់គាំទ្រដល់ដំណាក់កាលពីរបន្ទាប់ទៀត។ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ការវិនិយោគដ៏ច្រើនសន្ធឹកនេះ មានគោលបំណងមិនត្រឹមតែប្រែក្លាយខេត្តព្រះសីហនុ ទៅជាកំពង់ផែអន្តរជាតិប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងប្រែក្លាយវាទៅជាមជ្ឈមណ្ឌលដឹកជញ្ជូនដ៏សំខាន់បំផុតក្នុងតំបន់ផងដែរ។ ទន្ទឹមគ្នានេះដែរ សម្តេចក៏លើកឡើងពីសក្ដានុពលនៃការរីកចម្រើនបន្ថែមទៀតនៅក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ ដែលជាចំណុចផ្តោតនៃ “កម្មវិធីពិសេសរបស់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការជំរុញការវិនិយោគនៅក្នុងខេត្តព្រះសីហនុឆ្នាំ២០២៤” ។ កម្មវិធីនេះត្រូវបានកំណត់ថានឹងបន្តផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ពិសេសរហូតដល់ចុងឆ្នាំ២០២៥។ គិតមកដល់ពេលនេះ ខេត្តព្រះសីហនុ តាមរយៈការប្រកាសដាក់ចេញនូវ «កម្មវិធីពិសេសជំរុញការវិនិយោគក្នុងខេត្តព្រះសីហនុឆ្នាំ២០២៤» របស់រដ្ឋាភិបាល បានសម្រេចបន្តផ្តល់ «អត្ថប្រយោជន៍ពិសេស» ក្រោមវិសាលភាពនៃកម្មវិធីពិសេសនេះរហូតដល់ដំណាច់ឆ្នាំ២០២៥ ជាលទ្ធផលក្រុមការងារពិសេសបានជំរុញការវិនិយោគទទួលបានសំណើសុំលើកទឹកចិត្តចំនួន ៣០២ គម្រោង ក្នុងនោះគម្រោងដែលទទួលបាន «លិខិតអនុញ្ញាតជាគោលការណ៍» ចំនួន ២៦៩ គម្រោង។ ជាងនេះទៀត ដើម្បីជំរុញសកម្មភាពអភិវឌ្ឍន៍ឡើងវិញ រាជរដ្ឋាភិបាល ក៏ទើបបានអនុម័តគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ខេត្តជាប់សមុទ្រ ក្នុងនោះយកខេត្តព្រះសីហនុជាគោលផងដែរ។នេះបើតាមការបញ្ជាក់បន្ថែមពីសម្តេចធិបតី។ យុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍ដ៏ទូលំទូលាយនេះ គូសបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងការលើកកម្ពស់ការតភ្ជាប់ក្នុងតំបន់ តាមរយៈការវិនិយោគជាយុទ្ធសាស្ត្រលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ។ […]
នៅក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ដ៏គួរឱ្យរំភើបសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាកំពុងពិនិត្យ និងពិភាក្សលើសំណើសុំចុះបញ្ជីគម្រោងវិនិយោគថ្មីមានលក្ខណៈ សម្បត្តិគ្រប់គ្រាន់ចំនួន ១២គម្រោង រួមជាមួយនឹងគម្រោងបន្ថែមមុខសញ្ញាផលិតកម្មចំនួន ១គម្រោង ដែលមានទុនវិនិយោគសរុបប្រមាណ ១០៤លានដុល្លារ។ កិច្ចប្រជុំដ៏សំខាន់នេះ ធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រោមការដឹកនាំរបស់ ឯកឧត្តម ជា វុទ្ធី អគ្គលេខាធិការនៃគណៈកម្មាធិការវិនិយោគកម្ពុជា។ គម្រោងថ្មីទាំងនេះ គ្រោងនឹងបង្កើតការងារប្រមាណ ៤.៤០០ នៅទូទាំងវិស័យឧស្សាហកម្មចម្រុះ ដែលនេះជាការបង្ហាញពីសក្តានុពលដ៏សម្បូរបែបរបស់កម្ពុជា។ គោលដៅនៃការវិនិយោគទាំងនេះមានចាប់ពីការកែច្នៃឈើដែលដាំដុះក្នុងស្រុករហូតដល់ការផលិតឧបករណ៍បំភ្លឺអគ្គិសនី និងឧបករណ៍ប្រើប្រាស់ក្នុងផ្ទះ។ ការបណ្តាក់ទុនបន្ថែមរួមមានការផលិតចង្កៀងតុបតែង អំពូលភ្លើង ឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិក និងគ្រឿងបន្លាស់ ឧបករណ៍ប្រើប្រាស់ក្នុងផ្ទះដែក និងផលិតផលក្រដាស។ ជាការកត់សម្គាល់ ទេសភាពនៃការវិនិយោគត្រូវបានពង្រឹងបន្ថែមជាមួយនឹងផែនការសម្រាប់សេវាកម្មបោកអ៊ុត គម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលមានគោលបំណងបង្កើតមន្ទីរពេទ្យទំនើប និងពហុព្យាបាលដែលមានគ្រែចំនួន ៨០ និងគម្រោងទេសចរណ៍ដែលមានរមណីយដ្ឋានចម្រុះ។ គួរបញ្ជាក់ថា គម្រោងទាំងអស់ខាងលើ គ្រោងនឹងបោះទីតាំងនៅទូទាំងខេត្តសំខាន់ៗមួយចំនួន រួមមានរាជធានីភ្នំពេញ តាកែវ កំពង់ស្ពឺ ត្បូងឃ្មុំ ព្រះសីហនុ និងស្ទឹងត្រែង ដែលនេះជាការបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការលើកកម្ពស់ឱកាសសេដ្ឋកិច្ចនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ ដោយសារប្រទេសកម្ពុជាបន្តទាក់ទាញការវិនិយោគពីបរទេសយ៉ាងច្រើន លំហូរការងារ និងសេវាកម្មដែលរំពឹងទុកនឹងពង្រឹងមូលដ្ឋានគ្រឹះសេដ្ឋកិច្ចរបស់ខ្លួន និងលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតរបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងស្រុក។ - Video Advertisement -