នៅក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់វិស័យថាមពលរបស់កម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន Guanzun Energy Investment Co., Ltd ដែលជាក្រុមហ៊ុនចិន បានបង្ហាញពីផែនការបង្កើតរោងចក្រចម្រាញ់ប្រេងដំបូង បង្អស់ និងធំជាងគេរបស់ប្រទេស ដោយគ្រោងនឹងសាងសង់នៅក្នុងខេត្តកំពត។ គម្រោងនេះមានតម្លៃរហូតដល់ ៣.៥០០លានដុល្លារ ត្រូវបានប្រកាសនាពេលថ្មីៗនេះ ដោយរដ្ឋបាលខេត្តកំពត និងទូរទស្សន៍ជាតិកម្ពុជា។
រោងចក្រចម្រាញ់ប្រេងដ៏ធំសម្បើមនេះ នឹងលាតសន្ធឹងលើផ្ទៃដី ២៣៤ហិកតា ហើយត្រូវបានរចនាឡើងដើម្បីដំណើរការចម្រាញ់ប្រេងឱ្យបាន ១០លានតោនក្នុងមួយឆ្នាំ។ ដើម្បីជួយសម្រួលដល់ការអនុវត្តគម្រោងនេះ ក្រុមហ៊ុន Guanzun Energy បានចុះកិច្ចព្រមព្រៀងសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនល្បីៗមួយចំនួន រួមមាន Sinopec Second Construction Group Co., Ltd., China Railway Port and Navigation Bureau និង Shanxi Construction Investment Co., Ltd.
លោក Qiao Guanjun ប្រធានក្រុមហ៊ុន Guanzun Energy Investment Co., Ltd. បានសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃគម្រោងនេះ ដោយបញ្ជាក់ថា វានឹងដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជំរុញឧស្សាហកម្មថាមពលនៅកម្ពុជា។ រោងចក្រចម្រាញ់ប្រេងនេះនឹងត្រូវអភិវឌ្ឍជាពីរដំណាក់កាលផ្សេងគ្នា ដែលដំណាក់កាលនីមួយៗមានរយៈពេល ១៨ខែ។ ដំណាក់​កាល​ទី​១ ​នឹងត្រូវសាង​សង់​រោង​ចក្រ​ចម្រាញ់​ប្រេង​ដែល​អាច​ផលិតប្រេង​បាន ​៥​លាន​តោន​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ​ ក្រោម​ទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ​ ២,៦​ពាន់​លានដុល្លារ។ ដំណាក់​កាល​ទី​២​ នឹង​ត្រូវ​អភិវឌ្ឍចម្រាញ់ប្រេងឱ្យបាន ​៥​លាន​តោន​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ​ ក្រោមទុនវិនិយោគ​ប្រមាណ​៩០០​លាន​ដុល្លារ។
គំនិតផ្តួចផ្តើមដ៏សំខាន់នេះ គឺជាពេលវេលាដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ដោយបានប្រកាសអំពីការណែនាំអំពីបច្ចេកវិទ្យាស្វ័យប្រវត្តិកម្មដ៏ទំនើប និងអ្នកជំនាញមកពីប្រទេសចិន។ វាត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងជួយជំរុញការងារក្នុងស្រុក និងបង្កើនសន្តិសុខថាមពលក្នុងប្រទេស។ គម្រោង​នេះ​បាន​ត្រៀម​ខ្លួន​ដាក់​ប្រទេស​កម្ពុជា​នៅ​លើ​ផែនទី​ថាមពល​ពិភពលោក ដោយ​បំពេញ​តម្រូវការ​សំខាន់ៗ​សម្រាប់​សមត្ថភាព​ចម្រាញ់​ប្រេង​ក្នុង​ស្រុក។
នៅពេលដែលប្រទេសជាតិឆ្ពោះទៅមុខជាមួយនឹងគម្រោងដ៏ធំសំម្បើមនេះ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងក្រុមហ៊ុនកម្ពុជា និងចិន ត្រូវបានកំណត់ដើម្បីបង្កើតជំពូកថ្មីមួយក្នុងការវិវត្តន៍នៃហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធថាមពលរបស់កម្ពុជា។