ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន (MPWT) សហការជាមួយវិស័យឯកជន (CRBC និង Royal Railway) កំពុងជំរុញផែនការកែលម្អផ្លូវរថភ្លើងភ្នំពេញ-ប៉ោយប៉ែត ដោយមានការគាំទ្រយ៉ាងច្រើនពីជំនួយឥតសំណង ៣០០លានដុល្លារ ពីរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះមានគោលបំណងលើកកម្ពស់ផ្លូវដែកភាគខាងជើងដែលមានស្រាប់ ដែលមានប្រវែង ៣៨៦គីឡូម៉ែត្រ ឱ្យមានល្បឿន និងសមត្ថភាពដូចទៅនឹងផ្លូវរថភ្លើងភាគខាងត្បូងដែលតភ្ជាប់ពីភ្នំពេញទៅខេត្តព្រះសីហនុ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានបង្ហាញថា គម្រោងលើកកម្រិតគុណភាពផ្លូវដែកនេះ នឹងត្រូវធ្វើការកែលម្អលើចំណុចសំខាន់ៗមួយចំនួន រួមមានៈការផ្លាស់ប្តូរកំណល់ពីដែកទៅបេតុង ការផ្លាស់ប្តូរដែករ៉ៃពីប្រភេទតូចទៅធំ ការរៀបចំនូវគ្រឹះផ្លូវដែក ស្ពាននិងអគារ ឧបករណ៍ផ្តល់សញ្ញានិងព័ត៌មាន ព្រមទាំងឋបនីយភណ្ឌផ្លូវដែក ដោះស្រាយបញ្ហាក្នុងស្ថានីយរថភ្លើង ខ្សែរថភ្លើង ការជួសជុលស្ថានីយចំណត កែលម្អចំណតរង់ចាំអ្នកដំណើរ និងអ្នកដំណើរចេញចូលស្ថានីយ ប្រព័ន្ធព័តមានទំនាក់ទំនងជាមធ្យោយបាយដឹកជញ្ជូនផ្សេងទៀត និងរៀបចំការដឹកជញ្ជូនអ្នកដំណើរ និងទំនិញប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
លើសពីនេះទៀតនោះ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវដែកដែលបានធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនឹងជួយសម្រួលដល់ការបង្កើនល្បឿនរថភ្លើង – រហូតដល់ ៨០គីឡូម៉ែត្រក្នុងមួយម៉ោងសម្រាប់រថភ្លើងដឹកអ្នកដំណើរ និង ៥០គីឡូម៉ែត្រក្នុងមួយម៉ោងសម្រាប់រថភ្លើងដឹកទំនិញ – ខណៈពេលដែលធានាសុវត្ថិភាពសម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់ទាំងអស់ផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ថា ផ្លូវរថភ្លើងមួយខ្សែនេះ នឹងត្រូវរត់ឆ្លងកាត់ខេត្ត-ក្រុងចំនួនប្រាំមួយគឺ ភ្នំពេញ កំពង់ឆ្នាំង ពោធិសាត់ បាត់ដំបង បន្ទាយមានជ័យ និងប៉ោយប៉ែត ដែលធ្វើឱ្យវាក្លាយជាការតភ្ជាប់ដ៏សំខាន់សម្រាប់ការដឹកជញ្ជូនអ្នកដំណើរ និងទំនិញក្នុងតំបន់។
គម្រោងដ៏មានមហិច្ឆតានេះ គូសបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការកែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូនក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយត្រូវបានកំណត់ថានឹងជំរុញយ៉ាងសំខាន់នូវប្រសិទ្ធភាពនៃការធ្វើដំណើរ និងពាណិជ្ជកម្មនៅពេលដែលបានបញ្ចប់។