គិតត្រឹមថ្ងៃទី៧ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥នេះគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រ ដើម្បីកាត់បន្ថយទឹកជំនន់ ក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តបន្ទាយមានជ័យ និងបាត់ដំបង សម្រេចបានប្រមាណ ៧៥% ។ គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍នេះទទួលបានហិរញ្ញប្បទានពីធនាគារកូរ៉េ Eximbank។
នេះបើតាមការចុះពិនិត្យវឌ្ឍនភាពគម្រោងក្រោមការដឹកនាំរបស់ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ថោ ជេដ្ឋា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម នៅថ្ងៃទី០៧ ខែឧសភា ឆ្នំា២០២៥។
ខាងក្រោមនេះជាការងារសំខាន់ៗ របស់គម្រោង៖
ទី១) ស្តារប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រប្រឡាយមេចំនួន ៦ខ្សែ សរុប ៩២,៦៥គីឡូម៉ែត្រ
ទី២) សាងសង់ទំនប់អាងទឹក ៣កន្លែង (អាងទឹកវាំងហែង អាងទឹកពង្រ និងអាងទឹកកន្សែង) សរុបប្រវែង ២០,៣៦គីឡូម៉ែត្រ និងស្តារអាងទឹកទាំង៣ ដែលអាចស្តុកទឹកបានប្រមាណ ២២,៨លានម៉ែត្រត្រីគុណ និង
ទី៣) សាងសង់សំណង់សិល្បការ្យសរុបចំនួន ២០៨កន្លែង។
បើតាមផែនការ គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រ ដើម្បីកាត់បន្ថយទឹកជំនន់នេះ ត្រូវការរយៈពេល ៥៤ខែ ដើម្បីសាងសង់ ដោយបានចាប់ផ្ដើមតាំងពីខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១មកម្ល៉េះ  និងគ្រោងបញ្ចប់ក្នុងខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៦ ខាងមុខ។
ពេលសាងសង់រួច គម្រោងនេះ មានសក្តានុពលគ្របដណ្តប់លើក្រុងប៉ោយប៉ែត ក្រុងសិរីសោភ័ណ ស្រុកម៉ាឡៃ និងស្រុកអូរជ្រៅ ព្រមទាំងមានប្រជាកសិករទទួលផលប្រមាណ ៤២.២១៣គ្រួសារ។
អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និងអ្នកពាក់ព័ន្ធមានសុទិដ្ឋិនិយមចំពោះសក្តានុពលនៃការអភិវឌ្ឍន៍មួយនេះ ដែលត្រៀមនឹងលើកកម្ពស់ការអនុវត្តក្នុងវិស័យកសិកម្ម និងលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងតំបន់។