មកទល់បច្ចុប្បន្ន ក្រសួងរៀបចំដែនដីសម្រេចការងារវាស់វែងដីធ្លីក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ​ បាន ៤៦៥.៩១៩ក្បាលដី លើក្បាលដីប៉ាន់ស្មានសរុបចំនួន ៤៧៧​.២៩៩ក្បាលដី។
នេះបើយោងតាមពិធីចែកវិញ្ញាបនបត្រសម្គាល់អចលនវត្ថុតាមគោលការណ៍ ប្រទានកម្មរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ជូនវិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលាប និងពលរដ្ឋ ៥១គ្រួសារ ក្នុងសហគមន៍ព្រែកខ្វិត ស្ថិតក្នុងភូមិព្រែកលៀប សង្កាត់ព្រែកលៀប ខណ្ឌជ្រោយចង្វារ នៅថ្ងៃទី១៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥​ ក្រោមវត្តមានឯកឧត្តម សាយ សំអាល ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្ដី រដ្ឋមន្រ្ដីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយមក្ម និងសំណង់។
នាឱកាសនោះ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល បានថ្លែងអំណរគុណដល់ពលរដ្ឋ វិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀប ក្រសួងកសិកម្ម ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងអាជ្ញាធរដែនដី ដែលបានចូលរួមសម្រេចយុទ្ធនាការចុះបញ្ជីដីធ្លីបង្ហើយ រហូតឈានមកទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រសម្គាល់ម្ចាស់អចលនវត្ថុនៅថ្ងៃនេះ។
ឯកឧត្តមបានបន្តថា ទាំងនេះគឺជាដីដែលនៅសេសសល់ត្រូវចុះបញ្ជី និងជាដីដែលមានភាពមិនច្បាស់លាស់រវាងស្ថាប័នរដ្ឋ និងបងប្អូនប្រជាជន ហើយនេះគឺជាឧទាហរណ៍មួយដ៏ថ្លៃថ្លាដែលយើងនឹងអនុវត្តនៅតាមបណ្តាអង្គភាពផ្សេងៗទៀតដែលមានបញ្ហា។
គួរបញ្ជាក់ថា តាមរយៈកម្មពិធីខាងលើ បានបង្ហាញឱ្យដឹងថា ក្នុងមូលដ្ឋានរាជធានីភ្នំពេញ​ មានក្បាលដីប៉ាន់ស្មានសរុបចំនួន ៤៧៧​.២៩៩ក្បាលដី ហើយក្នុងនោះទទួលបានការវាស់វែងរួច មានចំនួន ៤៦៥.៩១៩ក្បាលដី, បានបញ្ជូន និងគូសក្បាលដីរួចចំនួន ៤៦២.៤៣៤ក្បាលដី, និងបានចេញបណ្ណរួចបានចំនួន ៣០៤.៩៩៣បណ្ណ នៃបណ្ណសរុប ៣៣៧.១៨៤បណ្ណ។
ជាលទ្ធផលក្នុងចំណោមខណ្ឌទាំង១៤ ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ មានខណ្ឌចំនួន១៣ បានវាស់វែង និងចែកបណ្ណចប់សព្វគ្រប់ លើកលែងតែខណ្ឌ៧មករា មិនទាន់មានការចុះបញ្ជីជាលក្ខណៈប្រព័ន្ធរួចរាល់នៅឡើយ មានតែការចុះបញ្ជីដាច់ដោយដុំ និងកម្មសិទ្ធផ្ទះ៕