រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាប្រកាសលើកទឹកចិត្តសម្រាប់គម្រោងវិនិយោគក្នុងខេត្តភាគឦសានដែលមានតម្លៃ ៤០០ លានដុល្លារ
រាជរដ្ឋាភិបាងកម្ពុជាបានប្រកាសពីការលើកទឹកចិត្តពិសេសមួយចំនួនដែលមានគោលបំណងជំរុញការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចនៅភាគឦសាន ដោយសម្រួលដល់គម្រោងវិនិយោគចំនួន ១១ ដែលមានដើមទុនសរុបចំនួន ៤០០ លានដុល្លារ។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងបង្កើតការងារប្រហែល ៨០០ នៅក្នុងតំបន់ ដែលជាជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកការបង្កើនឱកាសការងារក្នុងស្រុក។
ការប្រកាសនេះត្រូវបានធ្វើឡើងក្នុងអំឡុងពេលកិច្ចប្រជុំថ្មីៗនេះ ក្រោមអធិបតីភាពរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ាន សាហ៊ីប ទីប្រឹក្សានាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាប្រធានក្រុមការងារជំរុញការវិនិយោគភាគឦសាន (NEIPG)។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សាហ៊ីប បានរៀបរាប់លម្អិតថា គម្រោងវិនិយោគទាំងនេះគ្របដណ្តប់លើវិស័យផ្សេងៗគ្នា ដែលបង្ហាញពីវិធីសាស្រ្តចម្រុះចំពោះកំណើនសេដ្ឋកិច្ច។ គម្រោងទាំងនោះរួមមាន ៤គម្រោងស្ថិតនៅខេត្តក្រចេះ ១គម្រោងនៅខេត្តស្ទឹងត្រែង ៤គម្រោងស្ថិតនៅខេត្តរតនគីរី និង២គម្រោងស្ថិតនៅខេត្តមណ្ឌលគីរី។ គម្រោងទាំងនោះរួមមានផលិតកម្មកសិកម្ម និងការកែច្នៃ ការដាំដុះដំណាំកសិ-ឧស្សាហកម្ម ការសាងសង់សណ្ឋាគារ និងរមណីយដ្ឋាន ស្ថាប័នអប់រំ ការថែទាំសុខភាពឯកជន និងការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូន។
គម្រោងដ៏លេចធ្លោមួយរួមមានការសាងសង់កំពង់ផែពហុបំណងមួយនៅខេត្តក្រចេះ ដែលត្រូវបានគេកំណត់ថាជាកំពង់ផែដំបូងគេបង្អស់នៅក្នុងខេត្ត និងតំបន់ភាគឦសានទាំងមូល។ កំពង់ផែនេះត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាពដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវទឹកយ៉ាងច្រើន ខណៈពេលដែលកំពុងផ្លាស់ប្តូរតំបន់នេះទៅជាមជ្ឈមណ្ឌលភស្តុភារកម្មសម្រាប់ផលិតផលកសិកម្ម និងឧស្សាហកម្ម។ វាក៏ត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងធ្វើសមាហរណកម្មជាមួយប្រព័ន្ធភស្តុភារកម្មដ៏ទូលំទូលាយនៃព្រែកហ្វូណនតេជោនាពេលអនាគតផងដែរ។
គិតត្រឹមថ្ងៃទី ៣១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥ តំបន់ភាគឦសានបានទទួលសំណើគម្រោងវិនិយោគចំនួន ២១ ដែលមានតម្លៃប្រហែល ៧០០លានដុល្លារ ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងពីចំណាប់អារម្មណ៍កាន់តែខ្លាំងឡើងនៅក្នុងតំបន់នេះ។ ក្រុមការងារបានស្វាគមន៍សំណើពីវិនិយោគិនចម្រុះ រួមទាំងវិនិយោគិនមកពីប្រទេសចិន ជប៉ុន និងវៀតណាម ក៏ដូចជាវិនិយោគិនក្នុងស្រុកដែលចង់ពង្រីកសកម្មភាពវិនិយោគរបស់ពួកគេ។
គំនិតផ្តួចផ្តើមវិនិយោគជាយុទ្ធសាស្ត្រនេះមិនត្រឹមតែមានគោលបំណងជំរុញការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចនៅភាគឦសានប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងគូសបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់កម្ពុជាក្នុងការទាក់ទាញការវិនិយោគបរទេស និងបង្កើតការងារប្រកបដោយចីរភាពនៅក្នុងតំបន់ផងដែរ។