ឥណ្ឌាកំពុងក្លាយជាបណ្ដុំវិស្វករសិក្សាវិស្វកម្មឌីជីថល ក្រោយវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាចំនួន២ ចុះ MoUជាមួយ Bentley
ក្រុមហ៊ុន Bentley System ថ្មីៗនេះចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា (MoU) ជាមួយវិទ្យាស្ថានសិក្សាធំៗចំនួនពីររបស់ឥណ្ឌា ក្នុងគោលបំណងជំរុញការអនុវត្តវិស្វកម្មឌីជីថលឱ្យកាន់ទូលំទូលាយ។
កិច្ចព្រមព្រៀងទ្វេភាគីត្រូវបានចុះហត្ថលេខានៅថ្ងៃទី ១៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២៥ នៅទីក្រុង Pune រវាងក្រុមហ៊ុន Bentley ជាមួយនឹងវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យា Symbiosis (SIT) និងសាកលវិទ្យាល័យបច្ចេកវិទ្យា COEP។
កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះផ្ដោតសំខាន់លើការបង្កើត «មជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់ការច្នៃប្រឌិតហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ» (Centre for Infrastructure Innovation) នៅក្នុងសាលាទាំង ២​ នោះ។
មជ្ឈមណ្ឌលទាំងនេះនឹងផ្តល់ឱ្យនិស្សិត និងសាស្ត្រាចារ្យនូវឱកាសអនុវត្តផ្ទាល់ក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា  Digital Twin កម្រិតខ្ពស់ និងបច្ចេកវិទ្យា AI ជាពិសេសផ្តោតលើការសាងសង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធប្រកបដោយចីរភាព និងការគ្រប់គ្រងសំណង់ដែលសង់រួចប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
ភាពជាដៃគូនេះមានគោលបំណងផ្សារភ្ជាប់គម្លាតរវាងទ្រឹស្តីសិក្សា និងការអនុវត្តជាក់ស្ដែងក្នុងវិស័យសំណង់ ដែលស្របតាមចក្ខុវិស័យ “Viksit Bharat 2047” របស់ប្រទេសឥណ្ឌា ពោលគឺការដែលឥណ្ឌាចង់ក្លាយជាប្រទេសដែលមានបច្ចេកវិទ្យាជឿនលឿនបំផុតលើលោក។
កិច្ចព្រមព្រៀងទ្វេភាគីនេះក៏បង្ហាញពីការវិនិយោគដ៏សំខាន់លើ «វិស្វករជំនាន់ក្រោយ» តាមរយៈការនាំយកឧបករណ៍ឌីជីថលលំដាប់ពិភពលោកមកដាក់បញ្ចូលក្នុងថ្នាក់រៀនដោយផ្ទាល់។
មជ្ឈមណ្ឌលទាំងនេះនឹងរួមបញ្ចូលការបណ្តុះបណ្តាលលើផ្នែក AI, Digital Twins និងការគ្រប់គ្រងវដ្តជីវិតនៃគម្រោងសំណង់ដែលសង់រួច។ ក្រៅពីនេះ និស្សិតក៏នឹងទទួលបានសិទ្ធិប្រើប្រាស់ដោយផ្ទាល់នូវកញ្ចប់កម្មវិធីជំនាញរបស់ Bentley រួមមាន MicroStation, OpenRoads និង OpenFlows ផងដែរ ។
លោក Kamalakannan Thiruvadi នាយកប្រតិបត្តិប្រចាំតំបន់អាស៊ីខាងត្បូងរបស់ក្រុមហ៊ុន Bentley Systems បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរបស់យើងឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ Bentley ក្នុងការផ្តល់អំណាចដល់វិស្វករជំនាន់ក្រោយរបស់ឥណ្ឌា”។
លោកបន្ដថា “យើងមានគោលបំណងបណ្តុះបណ្តាលអ្នកច្នៃប្រឌិត ដែលអាចដឹកនាំការផ្លាស់ប្តូរទិដ្ឋភាពហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរបស់ឥណ្ឌា”។
ពេលវេលានៃភាពជាដៃគូនេះគឺពិតជាមានយុទ្ធសាស្ត្រខ្លាំងណាស់ ខណៈដែលប្រទេសឥណ្ឌាកំពុងជំរុញឆ្ពោះទៅរកគោលដៅ Viksit Bharat 2047។ តម្រូវការវិស្វករដែលមានជំនាញក្នុងការសាងសង់តាមបែបឌីជីថល និងការរចនាប្រកបដោយចីរភាព គឺមានច្រើនខ្លាំងបំផុត។ ដូច្នេះការបន្ស៊ាំការអនុវត្តការងារជាក់ស្ដែងទាំងនេះ នឹងក្លាយជាដំណោះស្រាយក៏ល្អ។
សមាជិកក្រុមមកពី Bentley Systems និង Symbiosis Institute of Technology (SIT) នៅទីក្រុង Pune បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា ដើម្បីផ្តល់ឱ្យសិស្សនូវបទពិសោធន៍ជាក់ស្តែងជាមួយនឹងឧបករណ៍ និងបច្ចេកវិទ្យាដែលត្រូវបានអនុម័តជាសកល ដែលពង្រឹងការត្រៀមខ្លួនរបស់ខ្លួនសម្រាប់បញ្ហាប្រឈមក្នុងពិភពពិតក្នុងការរចនា និងការគ្រប់គ្រងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ។ (រូបភាពដោយ Bentley Systems)
សមាជិកក្រុមមកពី Bentley Systems និងសាកលវិទ្យាល័យបច្ចេកវិទ្យា COEP បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា ដើម្បីបំពាក់ជំនាញ និងផ្នត់គំនិតដល់និស្សិត ដើម្បីរីកចម្រើននៅក្នុងឧស្សាហកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលជំរុញដោយបច្ចេកវិទ្យា។ (រូបភាពដោយ Bentley Systems)
ក្រសួងការងារ៖ មកទល់បច្ចុប្បន្ន វិស្វករចុះបញ្ជីសរុបនៅកម្ពុជាមានដល់ជាង ៦០០០ នាក់
ក្នុងឆ្នាំ ២០២១ មានវិស្វករសរុបចំនួន ៧៤៧ នាក់ ដែលបានចុះបញ្ជីជាមួយក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងចេញផ្សាយនៅថ្ងៃទី ២៥ ខែកុម្ភៈ។ ដោយឡែក បើគិតមកទល់បច្ចុប្បន្ន វិស្វករដែលបានចុះបញ្ជីសរុបនៅកម្ពុជាមានដល់ ៦០០៨ នាក់ (ស្រី ២៤០នាក់) ក្នុងនោះវិស្វករបរទេស មាន៨៤ នាក់ (ស្រី២នាក់)។ តួលេខនេះកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ឬកើនជាង ៣០% បើធៀបនឹងខែឧសភា ឆ្នាំ ២០២១ ដែលមានត្រឹម ៤.៦២៣នាក់ ប៉ុណ្ណោះ។ (អានបន្ថែម) គួរបញ្ជាក់ថា ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ កំពុងត្រួតពិនិត្យជាលើកចុងក្រោយ លើសេចក្តីព្រាងអនុក្រឹត្យស្តីពីក្រមសីលធម៌វិស្វករ ទិសដៅដើម្បីពង្រឹកគុណភាពវិស្វករកម្ពុជាបន្ថែមមួយកម្រិតទៀត។ (អានបន្ថែម) - Video Advertisement -