ប្រទេសជប៉ុនផ្តល់មូលនិធិដល់កំពង់ផែកោះជ្វា (Java)
KHM\”>រដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន និង​ឥណ្ឌូនេស៊ី បានអនុម័ត​ជា​គោលការណ៍​នូវ​កិច្ចព្រមព្រៀង​ហិរញ្ញប្បទាន​ក្នុង​ទឹកប្រាក់​ចំនួន ៣ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក សម្រាប់​កំពង់ផែ​ទឹក​ជ្រៅ​នៅលើ​ឆ្នេរសមុទ្រ​ភាគ​ខាងជើង​នៃ​កោះ​ជ្វា​ប្រទេស​ឥណ្ឌូនេស៊ី​។​
KHM\”>​បន្ទាប់ពី​មាន​កិច្ចពិភាក្សា​ដំបូង​រវាង​ថ្នាក់ដឹកនាំ​របស់​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ នៅ​ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០១៥ កំពង់ផែ​ដ៏​ធំ​មួយ​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ទទួល​ហិរញ្ញប្បទាន​កម្ចី​ពី​ភាគី​ជប៉ុន ដោយ​អត្រា​ការប្រាក់​ទាប​ចំនួន ២.៤ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​។ ចំណែក​ចំនួន ៦០០ លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ទៀត ដែល​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ​សម្រាប់​លទ្ធកម្ម​កម្មសិទ្ធិ​លើ​ដី ការសាងសង់​ផ្លូវ គឺជា​ការចូលរួម​ចំណែក​ដោយ​រដ្ឋាភិបាល​ឥណ្ឌូនេស៊ី​។​
KHM\”>​ដំណាក់កាល​ដំបូង​នៃ​គម្រោង​កំពង់ផែ​នេះ ត្រូវបាន​កំណត់ថា​នឹង​អាច​ដោះស្រាយ​ផ្ទុក​កុងតឺន័រ​បាន​ចំនួន ២៥០,០០០ ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ ហើយ​ចំនួន​នេះ​នឹង​កើន​ដល់ ៧.៥ លាន​កុងតឺន័រ​នៅ​ឆ្នាំ ២០៣៧​។ ក្រុមហ៊ុន​ជប៉ុន​ដូចជា ក្រុមហ៊ុនហុងដា​ និង​ក្រុមហ៊ុន​តូយ៉ូតា សុទ្ធតែ​មាន​រោងចក្រ​នៅក្នុង​តំបន់​នេះ​។ ការចាប់ផ្តើម​ការសាងសង់​នឹង​ត្រូវ​រង់ចាំ​រហូតដល់​ពេល​បញ្ចប់​ការ​រចនា​ចុងក្រោយ និង​ការសិក្សា​ពី​ផលប៉ះពាល់​ដោយ​ភាគី​ជប៉ុន ។​