ADB ផ្តល់កម្ចី ៥០លានដុល្លារដល់កម្ពុជា អភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងជំរុញការប្រកួតប្រជែងជាសកល
ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) បានអនុម័តប្រាក់កម្ចីចំនួន ៥០លានដុល្លារអាមេរិក ដល់កម្ពុជាក្នុងការធ្វើពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ច និងជំរុញសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងជាសកលរបស់ប្រទេស។ នេះបើតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានចុះថ្ងៃទី៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២។
លោក Sion L. Morton សេដ្ឋវិទូជាន់ខ្ពស់របស់ ADB មានប្រសាសន៍ថា “ជំងឺរាតត្បាតកូវីដ១៩ បានជះឥទ្ធិពលយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដល់វិស័យសំខាន់ៗមួយចំនួន ដូចជាវិស័យកាត់ដេរ ផលិតស្បែកជើង និងវាយនភណ្ឌ វិស័យទេសចរណ៍ និងជាពិសេសវិស័យសំណង់” ។
លោកបន្តថា ជាមួយនឹងកំណែទម្រង់ក្រោមកម្មវិធីនេះ ADB នឹងជួយដល់ការស្ដារឡើងវិញក្រោយវិបត្តិកូវីដ១៩ដោយត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់អាជីវកម្មរីកចម្រើន និងឈានទៅរកផ្នែកតម្លៃបន្ថែមកាន់តែខ្ពស់ និងសម្របខ្លួនទៅនឹងទិដ្ឋភាពពាណិជ្ជកម្មដែលកំពុងផ្លាស់ប្ដូរ។»
ជំនួយនេះ ស្ថិតក្រោមអនុកម្មវិធីទី១ នៃកម្មវិធីពាណិជ្ជកម្ម និងសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែង ដែលនឹងជួយគាំទ្រដល់ការស្តារសេដ្ឋកិច្ចក្រោយកូវីដ១៩ របស់កម្ពុជា តាមរយៈការជួយដល់កំណែទម្រង់វិនិយោគ និងបរិយាកាសធុ​រកិច្ច ជំរុញកំណើនសហគ្រាសខ្នាតតូចនិងមធ្យម និងកែលម្អគោលនយោបាយពាណិជ្ជកម្ម និងកិច្ចសម្រួលពាណិជ្ជកម្ម។
ទាក់ទងនឹងអនុកម្មវិធីដំបូងនេះដែរ រាជរដ្ឋាភិបាល ធ្លាប់­បានអនុម័តច្បាប់វិនិយោគថ្មី ដើម្បីផ្ដល់កិច្ចការពារផ្លូវច្បាប់សម្រាប់អ្នកវិនិយោគ រួមទាំងអ្នកវិនិយោគនៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស និងបានធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវផតថលអាជីវកម្មតាមអ៊ីនធឺណិត ដើម្បីអាចឱ្យការចេញ អាជ្ញាប័ណ្ណអាជីវកម្មឌីជីថលឯកទេសបានទាន់ពេលវេលា។ (អានបន្ថែម)