ADB ផ្ដល់កម្ចីជិត ១២៨លានដុល្លារ សម្រាប់ពង្រីកបណ្ដាញអគ្គិសនីនៅកម្ពុជា
ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) ផ្ដល់កម្ចី ១២៧,៨លានដុល្លារ សម្រាប់ពង្រីកបណ្ដាញអគិ្គសនីតភ្ជាប់ពីភ្នំពេញទៅខេត្តចំនួន ៣ នៃប្រទេសកម្ពុជា។ នេះបើយោងតាមសារព័ត៌មាន Xinhua កាលពីថ្ងៃទី ១១ កញ្ញានេះ។
គម្រោងនេះនឹងជួយផ្ដល់ជាកម្ចីសម្រាប់ពង្រឹងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធខ្សែបញ្ជូនចំនួន ៤ ដែលមានថាមពលរហូតដល់ ១១៥-២៣០ គីឡូវ៉ាត់ ទៅកាន់ស្ថានីយចំនួន ១០ នៅរាជធានីភ្នំពេញ កំពង់ឆ្នាំង កំពង់ចាម និងតាកែវ។
នាយកប្រតិបត្តិធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា អ្នកស្រី Sunniya Durrani-Jamal បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «គម្រោងពង្រីកប្រព័ន្ធក្រឡាចត្រង្គរួម (The Grid Reinforcement Project ) ក៏ដូចជាជំនួយដទៃទៀតរបស់ ADB សុទ្ធសឹងតែជាការផ្គត់ផ្គង់ថាមពលដែលគ្រប់គ្រាន់ មាននិរន្តរភាពសម្រាប់បរិស្ថាន និងមានតម្លៃសមរម្យ ដើម្បីគាំទ្រការអភិវឌ្ឍន៍»។
ប្រទេសកម្ពុជាបាន និងកំពុងពង្រីកការផលិតថាមពលរបស់ខ្លួនក្នុងតម្លៃទាបអស់រយៈពេល ១៥ ឆ្នាំមកហើយ។ លើសពីនេះ ការលើកកម្ពស់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបញ្ជូនក៏ជារឿងមួយដែលចាំបាច់ដើម្បីការពារកុំឱ្យមានការរអាក់រអួល។ (អានបន្ថែម)