គម្រោងត្រួតពិនិត្យបន្ទប់បរិច្ចាគឈាមដោយបញ្ញាសិប្បនិម្មិត ( AI ) ឈ្នះពានរង្វាន់ 2023 Enactus Brazil និង Bentley Systems iTwin4Good Challenge
អង្គការ Enactus Brazil ដែលជាអង្គភាពមិនស្វែងរកប្រាក់ចំណេញអន្តរជាតិ បានរួមសហការជាមួយក្រុមហ៊ុន Bentley Systems ដែលជា ក្រុមហ៊ុនផលិតកម្មវិធីសូហ្វវ៊ែរ​សម្រាប់​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ផ្នែកវិស្វកម្ម បានប្រកាសអ្នកឈ្នះ ការប្រកួតកម្មវិធី iTwin4Good Challenge ឆ្នាំ 2023 ដែលជាការប្រកួតប្រជែងមួយរៀបចំឡើង ដើម្បីឱ្យ​និស្សិត​ដាក់រួមបញ្ចូលគ្នានូវជំនាញអភិវឌ្ឍន៍កម្មវិធីរបស់ពួកគេ និង​ចំណង់ចំណូលចិត្ត​ចំពោះ​សកម្មភាព​សង្គម ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានៅក្នុង សហគមន៍​របស់គេ​ដោយប្រើ​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថលភ្លោះ។ ក្រុម “All In” មកពី វិទ្យាស្ថានសហព័ន្ធនៃរដ្ឋ Espírito Santo Vitória បានឈ្នះពានរង្វាន់នៃកម្មវិធីនេះ តាមរយៈ គម្រោង” ត្រួតពិនិត្យ​បន្ទប់​បរិច្ចាគ​ឈាម​ដោយ​ប្រើបច្ចេកវិទ្យា AI” របស់ខ្លួន។ សមាជិកក្រុមនិស្សិតឈ្នះពាននេះ រួមមានឈ្មោះ៖ Lucas Pessanha, Deivid Braian និង Luiz Felipe Muniz។
កម្មវិធី iTwin របស់ក្រុមនិស្សិត “ All In” ប្រើប្រាស់ថាមពលនៃកាមេរ៉ាឆ្លាតវៃ និង​បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត ដើម្បីតាមដានសកម្មភាពប្រើប្រាស់បន្ទប់បរិច្ចាគឈាម វាយតម្លៃ​តម្រូវការ​ឈាម និងគ្រប់គ្រងកម្រិតស្តុកឈាម។ បច្ចុប្បន្ន ការប្រើប្រាស់ឈាមនៅក្នុងមជ្ឈមណ្ឌល​បរិច្ចាគឈាមមួយនេះ គឺជាការរួមបញ្ចូលយ៉ាងរលូនជាមួយ កម្មវិធីប្រើប្រាស់ក្នុងការផ្តល់ព័ត៌មាន (API) ដើម្បីផ្តល់ទិន្នន័យពីពេលវេលាជាក់ស្តែងលើតម្រូវការ ប្រភេទ​ឈាម ដោយ​អនុញ្ញាតឱ្យផ្តល់អ្នកផ្តល់ឈាមដឹងពីអាទិភាពជាក់លាក់ដោយផ្អែកលើ​តម្រូវ​ការបន្ទាន់​​សម្រាប់​ប្រភេទ​ឈាមរបស់ខ្លួន។
នៅក្នុងការបង្ហាញផ្ទាល់តាមអនឡាញ (on live) ក្នុងអំឡុងពេលប្រកួតប្រជែង ក្រុម​ការងារ​​គម្រោងបានបង្ហាញពីសមត្ថភាពរបស់កម្មវិធីAI នេះ ក្នុងការតាមដាន និង​បង្ហាញ​ការផ្លាស់ប្តូរ​ក្នុងពេល​ជាក់ស្តែង​នៅក្នុង​បន្ទប់​បរិច្ចាគឈាម​តែម្តង។ លើសពីនេះ ពួកគេបាន​បង្ហាញពីរបៀបដែលកម្មវិធីនេះ រៀបចំលំដាប់លំដោយអ្នកបរិច្ចាគឈាមជាជួរ ដើម្បីផ្គូផ្គង​តម្រូវការតាមប្រភេទឈាមជាក់ស្តែង។
ស៊េរី iTwin4Good Challenge ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយអង្គការ Enactus និងក្រុមហ៊ុន Bentley Systems លើកទឹកចិត្តសិស្សនិស្សិត ឱ្យដោះស្រាយគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ ប្រកបដោយនិរន្តរភាពរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ ដូចជាបញ្ហាថាមពលដែលមាន តម្លៃ​សមរម្យ ទីក្រុងស្អាត និងសហគមន៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងសកម្មភាព អាកាសធាតុដោយប្រើ iTwin Platform បច្ចេកវិទ្យាហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធភ្លោះ របស់ក្រុមហ៊ុន Bentley។ នៅក្នុងការប្រកួតនៅប្រទេសប្រេស៊ីល និស្សិតមកពីសាកលវិទ្យាល័យចំនួន ៣៦ បានបង្កើតក្រុមចំនួន ៣ក្រុម ដើម្បីធ្វើការលើគម្រោងដែលបង្ហាញពីភាពច្នៃប្រតិដ្ឋ ជំនាញដោះស្រាយបញ្ហា ការប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះនិរន្តរភាព និង​ជំនាញ​បច្ចេកទេស​ដ៏ល្អឥតខ្ចោះរបស់ពួកគេ។
ដើម្បីបន្តបង្ហាញពីគម្រោងរបស់និស្សិតដ៏អស្ចារ្យទាំងនេះ អង្គការ Enactus និងក្រុមហ៊ុន Bentley Systems នឹងធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះព្រឹត្តិការណ៍ iTwin World Cup នៅខែមេសា ឆ្នាំ ២០២៤ នៅ ExCel របស់ទីក្រុងឡុងដ៍ ក្នុងអំឡុងពេលពិព័រណ៍ជាតិរបស់អង្គការ Enactus។ នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ World Cup នេះ ក្រុមហ៊ុន All In របស់និស្សិតប្រេស៊ីល  នឹងប្រកួតប្រជែងជាមួយនឹងអ្នកឈ្នះពានរបស់ចក្រភពអង់គ្លេស Enactus UK iTwin4Good Challenge ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅខែមីនា ឆ្នាំ២០២៤។
លោក Chris Bradshaw ប្រធានផ្នែកនិរន្តរភាពរបស់ក្រុមហ៊ុន Bentley Systems បាន និយាយថា “យើងមានក្តីរំភើបក្នុងការចាប់ដៃគូជាមួយ Enactus ក្នុងការផ្តល់ឱកាស ដល់និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យដើម្បីស្វែងយល់បន្ថែមអំពីដំណោះស្រាយវិស្វកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលភ្លោះ ដើម្បីជួយដោះស្រាយបញ្ហាដែលប៉ះពាល់ដល់សង្គម របស់យើង។ ខ្ញុំសូមអបអរសាទរដល់ក្រុម All In សម្រាប់គម្រោងដ៏អស្ចារ្យនេះ។ តាមរយៈការជួយមន្ទីរពេទ្យឱ្យដឹងពីប្រភេទឈាមដែលត្រូវការ និងពេលវេលាដែលត្រូវការឈាម ម្មវិធីនេះអាចជួយសង្រ្គោះជីវិតមនុស្សបានយ៉ាងច្រើន។ យើងក៏មានក្តីរំភើបក្នុងការបង្កើតកម្មវិធី iTwin World Cup ហើយទន្ទឹងរង់ចាំមើលគម្រោងបំផុសគំនិតមួយទៀត ដែលបង្កើតឡើងដោយនិស្សិតចក្រភពអង់គ្លេសក្នុងខែមីនានេះ។ ខ្ញុំសូមជូនពរឱ្យអ្នកចូលរួមទាំងអស់ទទួលបានជោគជ័យក្នុងគម្រោងរបស់ពួកគេ
បទបង្ហាញវីដេអូ
ក្រុម All In បានឈ្នះការប្រកួត Enactus Brazil iTwin4Good ។
អំពីអង្គការ Enactus
អង្គការ Enactus គឺជាអង្គការអន្តរជាតិមួយដែលឧទ្ទិសដល់ការអនុញ្ញាតឱ្យមាន ការរីកចម្រើន តាមរយៈសកម្មភាពសហគ្រិន។ អង្គការនេះ ផ្តល់នូវវេទិកាមួយ សម្រាប់និស្សិត សាកលវិទ្យាល័យក្នុងការសហការជាមួយអ្នក ដឹកនាំអាជីវកម្ម និងការសិក្សាក្នុងការអភិវឌ្ឍគម្រោងផ្អែកលើសហគ្រិន ដែលផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់ មនុស្សក្នុងការបំប្លែងឱកាសឱ្យទៅជាវឌ្ឍនភាពប្រកបដោយនិរន្តរភាពសម្រាប់ខ្លួនឯង និងសហគមន៍របស់ពួកគេ។ គុណភាព និងផលប៉ះពាល់នៃគម្រោងរបស់សិស្ស ត្រូវបានវាយតម្លៃដោយនាយកប្រតិបត្តិឈានមុខគេ តាមរយៈការប្រកួតប្រជែង ជាបន្តបន្ទាប់ក្នុងតំបន់ ថ្នាក់ជាតិ និងពិភពលោក។ បទពិសោធន៍របស់ Enactus មិនត្រឹមតែផ្លាស់ប្តូរជីវិតរបស់មនុស្សដែលទទួលប្រយោជន៍ពីសកម្មភាពខ្លួនប៉ុណ្ណោះទេ វាក៏ផ្លាស់ប្តូរជីវិតរបស់សិស្សនិស្សិតផងដែរ នៅពេលដែលពួកគេអភិវឌ្ឍទៅជាសហគ្រិនដែលមានគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋ និងមានទំនួលខុសត្រូវក្នុងសង្គម។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម សូមចូលទៅកាន់គេហទំព័រ https://enactus.org.br/