ផ្សារទំនើប និងចំណតរថយន្តក្រោមដីធំបំផុតនៅកណ្តាលរាជធានីភ្នំពេញ បើកការដ្ឋានសាងសង់ហើយ
ក្រុមហ៊ុន EDC Juta (Cambodia) បានបើកការដ្ឋានសង់មជ្ឈដ្ឋានពាណិជ្ជកម្មក្រោមដីដ៏ធំមួយចំកណ្តាលរាជធានីភ្នំពេញ។ គម្រោងមជ្ឈដ្ឋានពាណិជ្ជកម្មក្រោមដីនេះរួមមានចំណតរថយន្តច្រើនជាន់ ផ្សារទំនើបទំនើប រមណីយដ្ឋានប្រណីត និងសេវាកម្មក្រោមដីជាច្រើនទៀត។
ដឹកនាំដោយឧកញ៉ា ចាន់ សុធា អគ្គនាយិកាក្រុមហ៊ុន EDC Juta (Cambodia) ការដ្ឋានសំណង់របស់គម្រោងបានបើកដំណើរការជាផ្លូវការចាប់ផ្តើមនៅថ្ងៃទី 3 ខែកក្កដា ឆ្នាំ 2023។
ដោយលាតសន្ធឹងលើផ្ទៃដីទំហំ 33.20 ម៉ែត្រការ៉េ ទីតាំងគម្រោងនេះមានទីតាំងនៅលើដីឡូតិ៍សំខាន់ៗនៃផ្លូវលេខ 106, 108, និងផ្លូវ 13, 19 ក្នុងសង្កាត់វត្តភ្នំ ខណ្ឌដូនពេញ។
ឧកញ៉ា ចាន់ សុធាបានលើកឡើងថា គម្រោងនេះនឹងជួយធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវទេសភាពទីក្រុងដោយផ្តល់ជូននូវសេវាកម្មជាច្រើន ប្រកបដោយលក្ខណៈពិសេសពោរពេញដោយភាពច្នៃប្រតិដ្ឋ ដើម្បីផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់អ្នករស់នៅ និងសកម្មភាពអាជីវកម្មនៅភ្នំពេញ។
ចក្ខុវិស័យរបស់ EDC Juta គឺនេះជាតម្រូវការបន្ទាន់ដើម្បីកាត់បន្ថយការកកស្ទះចរាចរណ៍ ដែលជាបញ្ហាប្រឈមដោយមជ្ឈមណ្ឌលទីក្រុងជាច្រើន។ តាម​រយៈ​ការ​ផ្តល់​កន្លែង​ចត​រថយន្ត​ដ៏ទំនើប​ដែល​មាន​សមត្ថភាព​អាច​ផ្ទុក​រថយន្ត​បាន​ចំនួន ៥១៦ គ្រឿង គម្រោង​នេះ​មាន​គោល​បំណង​សម្រួល​ដល់​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ និង​លើក​កម្ពស់​បទ​ពិសោធន៍​ទីក្រុងសម្រាប់ប្រជាជន នេះ​បើ​តាម​ការ​លើក​ឡើង​របស់​អ្នក​ឧកញ៉ា ចាន់ សុធា។
“បន្ថែមពីលើអត្ថប្រយោជន៍ជាក់ស្តែង អគារក្រោមដីក៏នឹងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចផងដែរ ដោយផ្តល់ឱកាសការងារសម្រាប់អាជីវកម្មខ្នាតតូចក្នុងស្រុកឱ្យអាចប្រកបមុខរបរលក់ដូរ នៅតាមអគារក្រោមដីនេះបានផងដែរ” ឧកញ៉ាបន្ត។
ឯកឧត្តម ឃួង ស្រេង អភិបាលនៃគណៈអភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ ទទួលស្គាល់ការវិនិយោគដ៏សំខាន់នេះដែលធ្វើឡើងដោយ EDC Juta (Cambodia) ក្នុងការធានាថាគម្រោងនៃការផ្លាស់ប្តូរថ្មីនេះពិតជានឹងទទួលបានផលជោគជ័យប្រកបដោយផ្លែផ្កា។
ឯកឧត្តមបន្តថា “ជាមួយនឹងទីតាំងយុទ្ធសាស្ត្រ និងការរចនាដ៏ពិសេស គម្រោងនេះត្រូវបានរៀបចំឡើង ក្នុងគោលបំណងរចនាការរស់ថ្មីបែបស៊ីវិល័យជាងមុនសម្រាប់អ្នករាជធានីភ្នំពេញ”។
យើងអាចស្រមៃទុកជាមុនបានថា នៅពេលដែលគម្រោងក្រោមដីនេះបានសាងសង់រួចរាល់ រាជធានីភ្នំពេញនឹងឃើញការផ្លាស់ប្តូរគួរឱ្យកត់សម្គាល់ថ្មី ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងពីការអភិវឌ្ឍន៍ទីក្រុងប្រកបដោយភាពស៊ីវិល័យ និរន្តរភាព និងកំណើនសេដ្ឋកិច្ច។ ជាមួយនឹងការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់នូវគម្រោងផ្លូវក្រោមដីប្រកបដោយចក្ខុវិស័យនេះ រាជធានីភ្នំពេញនឹងបង្ហាញមុខមាត់ថ្មី ជាទីក្រុងដែលពោរះពេញដោយថាមភាព មានស្តង់ដារថ្មីសម្រាប់ការរស់នៅ និងពាណិជ្ជកម្មទំនើប ស្របតាមបរិបទថ្មីនៃទំនើបភាវូបនីយកម្ម៕