កិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាលើកទី 56 របស់សហព័ន្ធអ្នកសាងសង់អាស៊ាន (ACF) បានបញ្ចប់ដោយជោគជ័យនូវកិច្ចប្រជុំរបស់ខ្លួន ដែលជាព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់ប្រមូលផ្តុំមេដឹកនាំ និងជាឱកាសបង្ហាញពីទស្សនៈវិស័យ សំណង់នៅទូទាំងអាស៊ីអាគ្នេយ៍។ ធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ រៀបចំនៅទីក្រុងកូឡាឡាំពួរ ប្រទេសម៉ាឡេស៊ីបានបង្ហាញជាសក្ខីភាពមួយចំពោះការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់សហព័ន្ធអ្នកសាងសង់អាស៊ានក្នុងការជំរុញកិច្ចសហការ ការច្នៃប្រឌិត និងការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពនៅក្នុងឧស្សាហកម្មសំណង់ក្នុងតំបន់។
ដោយមានតំណាងមកពីប្រទេសសមាជិកអាស៊ានទាំង៨ កិច្ចប្រជុំបានគូសបញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងតំបន់ក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងការចាប់យកឱកាសនាពេលអនាគតនៅក្នុងវិស័យសំណង់។ អ្នកចូលរួមបានពិភាក្សាយ៉ាងទូលំទូលាយ ដោយផ្តោតលើប្រធានបទដូចជា វឌ្ឍនភាពបច្ចេកវិទ្យា ការអនុវត្តអគារបៃតង និងតួនាទីសំខាន់នៃឧស្សាហកម្មសំណង់ក្នុងការជំរុញការស្តារសេដ្ឋកិច្ចឡើងវិញក្រោយជំងឺរាតត្បាត និងផលប៉ះពាល់ពីឥទ្ធិពលសង្គ្រាមអ៊ុយក្រែន និងមជ្ឈិមបូព៌ា ព្រមទាំងការគិតគូរអំពីបទដ្ឋានការងារសម្រាប់កម្មករជំនាញ។
លោក Oliver HC Wee ដែលជាប្រធាន ACF បច្ចុប្បន្នបានលើកឡើងថា “កិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សា ACF លើកទី 56 បង្ហាញសញ្ញាច្រើនជាងការប្រមូលផ្តុំនៃអ្នកដឹកនាំឧស្សាហកម្ម។ “រួមគ្នា យើងកំពុងដាក់មូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់អនាគតដ៏រឹងមាំ ប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត និងនិរន្តរភាព។”
ចំណុចសំខាន់មួយនៃកិច្ចប្រជុំគឺការដាក់ចេញនូវគំនិតផ្តួចផ្តើមក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ស្តង់ដារសុវត្ថិភាពសំណង់នៅទូទាំងអាស៊ាន។ កម្មវិធីនេះផ្តោតលើការចុះសម្រុងគ្នានៃបទប្បញ្ញត្តិសុវត្ថិភាព សម្របសម្រួលការផ្លាស់ប្តូរចំណេះដឹង និងការអនុវត្តបច្ចេកវិជ្ជាសុវត្ថិភាពកម្រិតខ្ពស់នៅទូទាំងប្រទេសជាសមាជិក។
លើសពីនេះ ACF បានដាក់ចេញនូវប្លង់មេនៃការផ្លាស់ប្តូរឌីជីថល ដោយដោះស្រាយតម្រូវការបន្ទាន់សម្រាប់វិស័យសំណង់ ដើម្បីទទួលយកឧបករណ៍ និងដំណើរការឌីជីថល។ ចលនាយុទ្ធសាស្ត្រនេះមានគោលបំណងសម្រួលប្រតិបត្តិការ កែលម្អការគ្រប់គ្រងគម្រោង និងលើកកម្ពស់ការប្រកួតប្រជែងលើមាត្រដ្ឋានសកល។
កិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាក៏បានផ្តល់វេទិកាមួយសម្រាប់ប្រទេសជាសមាជិកដើម្បីបង្ហាញពីសមិទ្ធផលរបស់ពួកគេ និងចែករំលែកស្នាដៃល្អបំផុតក្នុងការសាងសង់។ ម៉ាឡេស៊ីបានទទួលការសរសើរសម្រាប់ការប្រើប្រាស់ប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតនៃវត្ថុធាតុដើមពណ៌បៃតង ខណៈដែលសិង្ហបុរីត្រូវបានទទួលស្គាល់ចំពោះភាពជឿនលឿនរបស់ខ្លួនក្នុងការសាងសង់ទីក្រុងឆ្លាតវៃ។
ដោយឡែក សម្រាប់កម្ពុជាដែលបានចូលរួមក្នុងវេទិកាកិច្ចប្រជុំនេះដែរ តំណាងចូលរួមដោយសមាជិកនៃ CCA កម្ពុជាបានសម្រេចនូវចំណុចសំខាន់ៗជាច្រើន រួមមាន 1. គម្រោងសាងសង់ព្រលានយន្តហោះថ្មីនៅរាជធានីភ្នំពេញ ២.ការសាងសង់ព្រែកជីកប្រវែង ១៨០ គីឡូម៉ែត្រ តភ្ជាប់រាជធានីភ្នំពេញ ទៅខេត្តកំពត 3. ការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ច្បាប់វិនិយោគដែលជំរុញលើកទឹកចិត្តអ្នកវិនិយោគមកកម្ពុជា។ លើសពីនេះ កម្ពុជាធានានូវការប្រកាន់ខ្ជាប់នូវស្តង់ដារសំណង់ និងបទប្បញ្ញត្តិនានា ដើម្បីលើកកម្ពស់ឧស្សាហកម្មសំណង់។
នៅពេលដែលកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាលើកទី 56 របស់ ACF បានបញ្ចប់ អ្នកចូលរួមបានបង្ហាញអារម្មណ៍ជាថ្មីនៃគោលបំណង និងចក្ខុវិស័យរួមសម្រាប់អនាគតនៃការសាងសង់នៅក្នុងអាស៊ាន។ កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់សហព័ន្ធក្នុងការលើកកម្ពស់ឧត្តមភាព និរន្តរភាព និងកិច្ចសហការត្រូវបានរំពឹងថានឹងជំរុញវិស័យនេះឆ្ពោះទៅរកកម្រិតខ្ពស់ថ្មី ដោយផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍មិនត្រឹមតែសេដ្ឋកិច្ចនៃប្រទេសសមាជិកអាស៊ានប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ដល់ទិដ្ឋភាពសំណង់ពិភពលោកផងដែរ។