នៅក្នុងការប្តេជ្ញាចិត្តដ៏សំខាន់ក្នុងការលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាពសម្រាប់សហគមន៍ដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយសារគ្រាប់មីននៅកម្ពុជា រដ្ឋាភិបាលអូស្ត្រាលីបានប្រកាសបន្ថែម ២លាន AUD (ជាង ១.២លានដុល្លារអាមេរិក) សម្រាប់គម្រោងសកម្មភាពបោសសម្អាតមីននៅកម្ពុជាដំណាក់កាលទី៤ (CFR4) ដែលកំពុងដំណើរការ។ គំនិតផ្តួចផ្តើមផ្តល់មូលនិធិនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងជាផ្លូវការតាមរយៈកិច្ចព្រមព្រៀងដែលបានចុះហត្ថលេខានៅថ្ងៃទី៣០ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ ដោយ ឯកឧត្តម Derek Yip ឯកអគ្គរដ្ឋទូតអូស្ត្រាលីប្រចាំកម្ពុជា និងលោកស្រី Alissar Chaker តំណាងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍អង្គការសហប្រជាជាតិ (UNDP) ប្រចាំកម្ពុជា។
វិភាគទានចុងក្រោយបង្អស់នេះគឺជាផ្នែកមួយនៃការគាំទ្រដ៏ទូលំទូលាយរបស់រដ្ឋាភិបាលអូស្ត្រាលីសម្រាប់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងលើសកម្មភាពបោសសម្អាតមីននៅកម្ពុជា ដែលបានមានជាង ១០០លាន AUD បើគិតចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩៤ មក។ មួយភាគធំនៃកញ្ចប់ថវិកាទាំងនេះ ត្រូវបានផ្តល់ដោយផ្ទាល់ទៅ ប្រតិបត្តិករបោសសម្អាតមីនដែលរួមមាន CMAC, HALO Trust, MAG ដើម្បីលុបបំបាត់មរតកដ៏សាហាវនៃគ្រាប់មីននៅក្នុងតំបន់។
ជាមួយគ្នានេះដែរ ថវិកាដែលបានផ្តល់ តាមរយៈគម្រោងបោសសម្អាតមីនសម្រាប់ដំណាក់កាលទី១ រហូតដល់ដំណាក់កាលទី៤ ដោយគិតចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០៦ ដល់ ឆ្នាំ២០២៥ មានចំនួន ៣៦.១៨០.៦០៥ ដុល្លារអាមេរិក។
សូមបញ្ជាក់ថា ក្រោមការអនុវត្តគម្រោងបោសសម្អាតមីនដើម្បីលទ្ធផល ដោយមានការសម្របសម្រួលរបស់ UNDP ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០៦ មក បានរំដោះផ្ទៃដីមានមីនចំនួន ៣៨៤គីឡូម៉ែត្រក្រឡា និងមានអ្នកទទួលផលចំនួនជាង ១,២ លាននាក់។
នៅពេលដែលប្រទេសកម្ពុជាបន្តងើបឡើងវិញ និងកសាងឡើងវិញ គំនិតផ្តួចផ្តើមទាំងនេះមានសារៈសំខាន់ណាស់សម្រាប់ការធានានូវបរិស្ថានសុវត្ថិភាព និងផលិតភាពសម្រាប់សហគមន៍ដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយផលប៉ះពាល់ដ៏សាហាវនៃគ្រាប់មីន។ ដោយមានការគាំទ្រជាបន្តបន្ទាប់ពីប្រទេសអូស្ត្រាលី និងដៃគូអន្តរជាតិ កម្ពុជាកំពុងស្ថិតនៅលើផ្លូវឆ្ពោះទៅរកអនាគតដែលគ្មានមីន។